Fiat'ın Yeni MPV'si 500L, yeni yılda Türkiye'de -Avrupa pazarlarında kademeli olarak satışına…

  • Yazı boyutu
Fiat'ın Yeni MPV'si 500L, yeni yılda Türkiye'de
     -Avrupa pazarlarında kademeli olarak satışına…

Fiat'ın Yeni MPV'si 500L, yeni yılda Türkiye'de -Avrupa pazarlarında kademeli olarak satışına başlanacak olan Fiat 500L, Türk otomobil severlerin karşısına ilk olarak İstanbul Autoshow 2012 kapsamında çıkacak -Fiat Marka Direktörü Baş: -"İddialı bir fiyat stratejisiyle pazara giriş yapmak istiyoruz" -"ilk yılında bin adetten fazla Fiat 500L satmayı amaçlıyoruz"

Hasan Arslan - Beş yılda global anlamda satışları 800 bin adeti geçen Fiat 500'ün tasarım ögelerini taşıyan yeni MPV modeli Fiat 500L, 2013 yılı itibariyle Türkiye'de de satışa sunulacak.
     Ekim ayında üretimine başlanmasının ardından Avrupa pazarlarında kademeli olarak satışına başlanacak olan Fiat 500L, Fiat 500'ün 5. yaş günü etkinlikleri kapsamında İtalya'nın Torino kentinde uluslararası basın lansmanı ile görücüye çıktı.
     Fiat'ın yeni müşteri taleplerini karşılama hedefinin bir parçası olarak önce 2012 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Fiat 500L, hem bir MPV hem de küçük bir SUV'u andıran tasarım ögelerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Fiat 500L, Türk otomobil severlerin karşısına ilk olarak İstanbul Autoshow 2012 kapsamında çıkacak.
     Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Fiat'ın yeniden küçük MPV sınıfına dönüşünü müjdeleyen Fiat 500L modeliyle yeni yıla hızlı bir giriş yapmayı amaçladıklarını kaydetti.
     Baş, "Kendini tüm dünyada sevdiren tasarım ikonu Fiat 500'ün hatlarını ve bir MPV'nin fonksiyonel yönlerini bünyesinde barındıran Fiat 500L'yi ilk olarak fuar kapsamında sergileyerek, Türk müşterilerin beğenisini ölçümlemeyi amaçlıyoruz" dedi.
     Fiat 500L'yi, Türkiye'de hem 1,3 litre ve 1,6 litrelik Multijet dizel motor seçeneklerinin yanı sıra 0,9 litrelik TwinAir ve 1,4 litre benzinli motor seçeneğiyle pazara sunacaklarını bildiren Baş, iddialı bir fiyat stratejisiyle pazara giriş yaparak daha ilk yılında bin adetten fazla Fiat 500L'yi müşterilerle buluşturmak istediklerini dile getirdi.
     Baş, bu aracı daha geniş ailelerin tercih edeceğini dile getirerek, Fiat 500 modelinin 3 kapılı olması nedeniyle daha geniş ailelere yayamadıklarını, ancak Fiat 500L ile daha geniş ailelere hitap edeceklerini kaydetti.
     Bu tür araçların segment olarak Türkiye'de 10 bin adetler civarında satıldığını ifade eden Baş, Fiat 500L modeli ile segmentte etkin söz sahibi olmaya çalışacaklarını belirtti.
    
     -"Pazar öngörüler doğrultusunda gidiyor"-
    
     Okan Baş, Türkiye otomotiv pazarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, otomotiv pazarının beklentiler doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.
     Bu yılın ilk yarısındaki düşüşün geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 civarında olduğunu anımsatan Baş, bu durumun çok kötü olmadığını, pazarın öngörüler doğrultusunda gittiğini ifade etti.
     Baş, yıl sonunda toplam otomotiv pazarının 750-800 bin aralığında olacağı öngörüsünde bulunarak, bu durumun da kötü olmadığını belirtti.
     Bu sene uygulanacak "model yılı"nın üretim yılı olması uygulamasının 2012'yi çok fazla etkilemeyeceğine işaret eden Baş, dolayısıyla yılın ikinci yarısında pazarda bu durumdan kaynaklanan bir düşüş beklemediklerini söyledi.
     Baş, hafif ticari araç satışlarındaki yaklaşık yüzde 30'luk düşüşün ise bir miktar bu araçlarda geçen yıl yapılan ÖTV artışından kaynaklandığını, bunun olumsuz yansımalarını hafif ticari araçların yaşadığını sözlerine ekledi.
    
     -Fiat 500L-
    
     Bu arada, Fiat'ın tasarım merkezi tarafından şekillendirilen Fiat 500L, Fiat 500 modelini önden andıran tasarım özellikleriyle ilk bakışta tanıdık bir izlenim bırakmayı başarıyor.
     Gövdesi çift renkli olarak tercih edilebilen ve 30'dan fazla renk seçeneği sunulan Fiat 500L'nin alaşımlı jantlar için ayrıca beyaz, gri ve siyah renklerinde tercih yapma imkanı sunularak, sayısız tasarım kombinasyonu yapılabilmesine olanak tanınıyor.
     4,14 metre uzunluğa, 1,78 metre genişliğe ve 1,66 metre yüksekliğe sahip 5 koltuklu Fiat 500L'nin kabin içinde de müşterilere sunulan çözümlerin çeşitliliği ve kapsamı göze çarpıyor.
     Yeni Fiat 500L, 400 litreye varan bagaj kapasitesi özellikleriyle bir adım öne çıkarken, kabin içindeki tüm yolcuları için sunduğu çok miktarda kullanışlı bölmeler ile de yaşam alanının fonksiyonel kullanılabilmesine olanak sağlıyor.
    
     -Facebook ve Twitter'a Bağlanabilen Fiat 500L-
    
     Fiat'ın "insan dostu" teknolojileri, Fiat 500L modelinde de dikkatleri çekecek biçimde yoğun kullanımıyla ön plana çıkıyor.
     Aracın dokunmatik ekranındaki en popüler uygulamalar, sosyal ağ sitelerine, haber kanallarına ve dijital kanalları dinleyebilmeniz için internet üzerinden yapılan radyo yayını dahil tüm web içeriğine erişim sağlıyor.
     2012 yılının son çeyreğinden itibaren Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan Fiat 500L, ilk etapta biri 0,9 cc'lik Twinair teknolojili 2 farklı benzinli motor ve 2 farklı (1,3 ve 1,6 litrelik) Multijet II teknolojili turbo dizel motorla müşterilerinin beğenisine sunulacak.
     Fiat Grubu'nun otomotiv, sanayi, denizcilik, elektrik üretimi ve demiryolu uygulamaları için motor ve şanzıman geliştirmesi, üretimi ve satışı konusunda faaliyet gösteren Fiat Powertrain Technologies (FPT) imzasını taşıyan Multijet turbo dizel ve MultiAir benzinli motor teknolojilerini ardından geliştirilen TwinAir motor teknolojisi, Fiat 500L'de de görev alıyor.
     Fiat'ın performanstan ve sürüş keyfinden taviz vermeden, benzinli bir motorun sahip olabileceği en düşük karbondioksit emisyon seviyelerini sunan ekolojik motoru, Fiat 500L'de 105 HP güç üretiyor.
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir