Fed tutanakları sonrası altın düştü -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk:…

  • Yazı boyutu
Fed tutanakları sonrası altın düştü
  -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk:…

Fed tutanakları sonrası altın düştü -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk: "Fed toplantı tutanakları sonrası yönün aşağı döndüğünü söyleyebiliriz"

Dün yurt içinde piyasanın kapanışı sonrası ABD'de açıklanan Fed önceki toplantı tutanakları en çok altın, gümüş, diğer kıymetli metaller ve endüstriyel metal fiyatlarını etkiledi.
     Dün yurt içi piyasanın kapanışında 1.679 dolar/ons'tan işlem gören altın fiyatı gece saatlerinde New York Borsasında 1.662 dolar/ons'a geriledi. Bugün uzak doğu ve Asya borsalarında ise altın 1.650 dolar/ons teknik desteğine kadar geriledi.
     Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABD'den açıklanacak aralık ayı Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik verisinin beklentiler doğrultusunda olumlu gerçekleşmesinin altın ve diğer kıymetli metal fiyatlarında satış baskısı oluşturabileceğini belirtti.
     Bu gerekçelerle altın fiyatında 1.650 dolar/ons teknik desteğinin aşağı yönlü kırılmasıyla sırasıyla 1.645 ve 1.637 dolar/ons desteklerine gerileyebileceğini aktaran Yıldırımtürk, şunları kaydetti:
     "İç piyasada ise; altının ons fiyatındaki gerileme, parite etkisiyle dolar/TL'deki küçük çaplı yükselişin etkisiyle, 24 ayar altının TL/Gr fiyatı aynı miktarda yansımayabilir. Bu gerekçe ile 24 ayar altın güne dünkü kapanışının yaklaşık 1,50 lira aşağısından 95,00 TL/Gr görülebilir. 24 ayar altın gün içinde 94.00 - 95.00 TL/Gr aralığında dalgalanabilir. Dün gece açıklanan Fed tutanakları sonrası, altın, gümüş ve diğer kıymetli metal fiyatlarında yönün aşağıya döndüğünü söyleyebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir