Fed piyasaların istediğini verdi

  • Yazı boyutu
Fed piyasaların istediğini verdi

Fed piyasaların istediğini verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) dün akşam saatlerinde açıkladığı kararlarında; her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvil alımı yapacağını, kısa vadeli tahvillerin uzun vadeli tahvillerle değişimini öngören "operation twist" programına devam edeceğini ve daha önceki 2014 sonuna kadar düşük faiz politikasına devam edileceği açıklamasını 2015 ortasına kadar devam edilecek şeklinde değiştirdiğini duyurmasını piyasalar coşkuyla karşıladı.
     ABD'de Dow Jones endeksi dün önceki kapanışa göre yüzde 1,55 oranında yükselerek günü son beş yılın en yükseği olan 13.539 puandan kapatırken, Brezilya'da Bovespa endeksi ise günü yüzde 3,40 oranında yükselişle 61.958 puandan kapattı.
     Kararın açıklandığı saatlerde kapalı olan Avrupa hisse senetleri piyasası dün genel olarak sınırlı da olsa satıcılı bir seyir izlemişti. Bu dakikalarda Asya hisse senedi piyasalarında da yüzde 2 ile yüzde 3 oranlarında değişen yükselişler görülüyor.
     Yurt içinde ise İMKB'nin dün diğer hisse senedi piyasalarından olumsuz yönde ayrıştığı görüldü. Endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan banka hisselerinde görülen satış baskıları endeksi olumsuz etkilerken, kamunun elindeki Halkbank ve Telekom hisselerinin özelleştirilmesinin tekrar gündeme gelmesiyle bu hisselerdeki sert düşüşler de endeksin yüzde 1,3'lük kaybında etkili oldu.
     Analistler İMKB'de uluslararası piyasalara paralel olarak yurt içi piyasalarda da olumlu açılış beklerken son bir kaç gündür piyasalardaki kar satışları etkisinin bu açılıştan sonra daha fazla hissedilebileceği konusunda uyarıyorlar. Fed'e yönelik olumlu beklentilerin uluslararası piyasalarda fiyatlanırken İMKB'nin buna katılmadığına dikkat çeken analistler, endekste yüksek açılışların satış fırsatı olarak görülebileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     12.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı TÜFE
     15.30 ABD, ağustos ayı TÜFE
     15.30 ABD, ağustos ayı perakende satışlar
     16.15 ABD, ağustos ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı
     16.55 ABD, Michigan Üniversitesi tüketici güveni
     17.00 ABD, temmuz ayı işletme stokları
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir