Fed parasal genişlemeye başladı -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi:…

  • Yazı boyutu
Fed parasal genişlemeye başladı
  -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi:…

Fed parasal genişlemeye başladı -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi: -"Fed, bir daha parasal genişleme konuşulmayacak şekilde yeni parasal genişleme programını açıkladı"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, "Fed, bir daha parasal genişleme konuşulmayacak şekilde yeni parasal genişleme programını açıkladı" dedi.
     Fed tarafından dün açıklanan parasal genişleme programına (QE3) ilişkin değerlendirmede bulunan Gelberi, Fed'in bir daha parasal genişleme konuşulmayacak şekilde yeni bir parasal genişleme programı açıkladığını belirterek, ABD ekonomisinde istihdam seviyesi arzu ettikleri seviyeye gelinceye kadar her ay 40 milyar dolarlık tahvil alımı yapılacağını ifade etti.
     Fed'in faizlerin düşük seviyede kalması için öngörülen süreyi de 1 yıl uzattığını kaydeden Gelberi, beklentilerin "Fed ne zaman parasal genişleme yapacak"tan, "Fed ne zaman parasal genişlemeyi durduracak" sorusuna odaklanacağını belirtti.
     Global kriz döneminde Fed'de dahil merkez bankalarının yeni görevler edindikleri ve nerdeyse tüm ekonomik sorunların çözümüne talip olduklarını veya öyle bir beklenti oluştuğu için bağımsızlıklarını büyük ölçüde yitirdiklerine dikkati çeken Gelberi, şunları kaydetti:
     "ABD seçimlerine iki ay kala Fed'in böyle bir parasal genişleme açıklamasının yalnız ekonomik değil siyasi nedenleri de olabilir. Sonuç olarak bu karar yalnız ABD'de değil tüm dünyada varlık fiyatlarının düşmesini önleyecek, Fed tarafından alınacak tahvillerin büyük ölçüde konuta dayalı tahviller olacak olması nedeniyle, ABD'de krizin başından beri düşük seviyelerini koruyan konut fiyatlarının bir miktar yükselmesini sağlayacaktır."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir