Fed parasal genişlemeye başladı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Fed büyük oranda…

  • Yazı boyutu
Fed parasal genişlemeye başladı
  -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  -"Fed büyük oranda…

Fed parasal genişlemeye başladı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Fed büyük oranda beklentileri karşıladı, bu da ilk etki olarak özellikle hisse senedi ve faiz cephesinde iyimserliği desteklemiş durumda"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, Fed'in büyük oranda beklentileri karşıladığını, bunun da ilk etki olarak özellikle hisse senedi ve faiz cephesinde iyimserliği desteklemiş göründüğünü kaydetti.
     Fed tarafından dün açıklanan parasal genişleme programına (QE3) ilişkin değerlendirmede bulunan Dağdeviren, "Özellikle işsizlik oranının hedeflenen düzeylere yaklaşmasına bağlı ucu açık bir destek programının açıklanması ve düşük politika faizinin en azından 2015 ortalarına kadar korunacağının belirtilmesi önümüzdeki dönemde piyasaların ilgisinin daha çok politik ve makro ekonomik verilere yönelmesine neden olacaktır" dedi.
     Fed'in aldığı kararın 2013'te ABD'de mali uçurum riskinin yarattığı tedirginliği dengelemeyi de hedeflediğini unutmamak gerektiğine dikkati çeken Dağdeviren, "Ben makro verilerde iyileşme görmeden temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum ve ne yazık ki avro/dolarda ve bazı emtialarda gördüğümüz hızlı yükseliş bu anlamda dünya ekonomisinde istenilen iyileşme için destekleyici olmayabilir" ifadelerini kullandı.
     Türkiye özelinde ise döviz sepetinde devam eden artış baskısının (avro/TL ve dolar/TL ortalaması) önümüzdeki dönemde ekonomi politika yönetiminin biraz daha zorlaştığına işaret ettiğini kaydeden Dağdeviren, şunları kaydetti:
     "Tüm dünyada büyümeye dair verileri ve politik gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. Yıl sonundan önce Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) bir faiz indirimi daha görebiliriz ama para politikalarından yeni şeyler bekleme konusunda sona gelindi diyebiliriz. Çünkü hem Fed hem de ECB ucu açık ve nihai hedefe odaklı programlar açıkladılar ama makro belirsizlikler henüz azalmadı. Örneğin Fed'in yeni tahminlerine göre işsizlik oranının 2013 ve 2014'te sırasıyla yüzde 7,6 yüzde 7,9 arasında ve yüzde 6,7 yüzde 7,3 arasında olması bekleniyor. Uzun vadeli tahmini ise yüzde 5,2, yüzde 6,0. Eğer bu uzun vadeli tahmini bir hedef olarak alırsak Fed'in uzun süre parasal genişlemeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu adımların makro ekonomiye yansımaları artık çok daha önemli hale geldi."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir