Fed parasal genişlemeye başladı -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Hem ekonomik hem…

  • Yazı boyutu
Fed parasal genişlemeye başladı
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Hem ekonomik hem…

Fed parasal genişlemeye başladı -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Hem ekonomik hem politik olarak ABD'yi zor günler bekliyor"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, Fed'in cesur bir adım attığını ancak hen ekonomik hem de politik olarak ABD'yi zor günlerin beklediğini kaydetti.
     Fed'in son açıklamaları ile kendisinden beklenen parasal genişlemeyi yaptığını belirten Fertekligil, kararlarla ilgili olarak, "Bu kararlar bence oldukça cesur kararlar ve Bernanke'nin ABD ekonomisini canlandırmak için elinden geleni yaptığını gösteriyor. Mortgage destekli menkul kıymet alımı yapılarak şimdiye kadar hala canlandırılamamış konut sektörüne de destek verilmekte. Öte yandan, tahvil programı konusunda belirli bir süre yok ve istihdam sorununda önemli bir iyileşme sağlanana kadar devam edecek görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Kararlarla Fed'in bir merkez bankası olarak ABD ekonomisine elinden gelen desteği yapmış olduğunu belirten Fertekligil, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bundan sonra sıra ABD'li politikacılarda. Ancak hem ekonomik hem politik olarak ABD'yi zor günler bekliyor. 'Borç limiti' sorunu, 'mali uçurum' riski gibi konular 2013'e girerken ABD için çözümlenmesi gereken konular. Ayrıca kasım seçimlerinden sonra yönetim değişikliği gerçekleşirse yeni yönetimle Fed Başkanı arasından uyumsuzluk olabilir. Obama seçilse bile kongre ve senatoda güçlüklerle karşılaşacak. Sonuç olarak Fed'in son QE3 kararı piyasalar ve küresel ekonomiyi rahatlatıcı kararlar oldu. Bundan sonra iş AB ve ABD'li liderlerin sorunlar üzerinde yeni çözümler getirmelerine ve ekonomik büyümeyi sağlamalarına kalmış durumda. Yoksa sadece Merkez Bankası önlemleri ile krizleri çözmek mümkün değil. Ama 2013 için ben daha umutluyum."
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir