Fed parasal genişlemeye başladı -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Fed'den benzeri…

  • Yazı boyutu
Fed parasal genişlemeye başladı
  -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  "Fed'den benzeri…

Fed parasal genişlemeye başladı -Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Fed'den benzeri görülmemiş hamle geldi"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteninde Fed'in dün akşam saatlerinde açıkladığı kararlar ile ilgili olarak "benzeri görülmemiş hamle" ifadesini kullandı.
     Fed'in kararlarının değerlendirildiği bültende Fed'in sonu açık 3. tur parasal genişleme (quantitative easing QE3) başlatacağını ve faiz oranlarının yaklaşık sıfır seviyesinde tutulacağı dönemin ise en az 2015 ortasına kadar uzatıldığının altı çizilerek "Fed açıklamasında, konuta dayalı menkul değerleri aylık 40 milyar dolar mertebesinde almaya karar verdi. Komite Haziran ayında açıkladığı elindeki menkul değerlerin ortalama vadesini uzatma programına da devam edecek. Bu tedbirler Komite'nin uzun vadeli menkul değerlerini yıl sonuna kadar her ay 85 milyar dolar artıracak olup, uzun vadeli faiz oranlarına aşağı yönlü baskı yapması, konut piyasalarını desteklemesi ve genel olarak finansal koşulların daha uygun koşullarda oluşmasına yardımcı olması beklenmelidir" değerlendirmesin bulunuldu.
     Bültende Daha önce yapılan 2 tur parasal genişlemenin (QE1 ve QE2) aksine program için herhangi bir miktar ve zaman sınırı açıklanmamasına dikkat çekilerek "Yeni program ile Fed, yıllık 480 milyar dolar tutarında konuta dayalı menkul alımını gerçekleştirecek. Fed istihdam piyasasındaki görünüm önemli ölçüde iyileşene kadar varlık alımlarına devam edeceğini de taahhüt ediyor" denildi.
     Bültende ayrıca şu ifadelere yer verildi:
     "Komite ayrıca ekonomik toparlanma kuvvetlendikten sonra bile önemli bir zaman süresince para politikasının yüksek derecede destekleyici duruşunu sürdüreceğini belirtiyor. Dolayısıyla faiz oranları artırıldıktan sonra bile, parasal sıkılaştırma yavaş gerçekleştirilecek. Varlık alımları özellikle konut faiz oranları olmak üzere uzun vadeli faiz oranlarına aşağı yönlü baskı yapmayı, hisse senedi ve konut gibi varlık fiyatlarının artırılmasını hedefliyor. Bu şekilde harcama ve yatırımların artırılması amaçlanıyor. Programın etkin olup olamayacağı zaman içinde görülecek. Yeni ucu açık politika uygulamasıyla tüm riskli aktifler (hisse senedi, altın ve emtia) değer kazanacak."
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir