Fed parasal genişlemeye başladı -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Piyasaların dün akşamki…

  • Yazı boyutu
Fed parasal genişlemeye başladı
  -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte:
  -"Piyasaların dün akşamki…

Fed parasal genişlemeye başladı -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Piyasaların dün akşamki karara pozitif tepki vermesinin en önemli nedeni istihdamda iyileşme olmazsa, Amerikan devlet tahvil alımı programı, yani 'QE4'ün açıklanacağı beklentisi"

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, piyasaların dün akşamki Fed kararına pozitif tepki vermelerinin en önemli nedeninin istihdamda iyileşme olmazsa, Amerikan devlet tahvil alımı programı, yani 'QE4'ün açıklanacağı beklentisi olduğunu belirtti.
     Fed'in, yeni tur parasal genişlemeye (QE3) gitme kararı almasını değerlendiren Ökte, piyasanın Fed'in QE3 programını politik nedenlerden dolayı kasım seçimleri sonrası ilk toplantısında açıklamasını beklerken, Bernanke'nin hiç politik nedenlere girmeden ekonomideki rahatsızlığı görerek önden gitmeyi tercih ettiğini belirtti.
     Ökte, QE3 programının ucu açık olarak açıklandığını, her ay 40 milyar dolarlık konut kredisine dayalı tahvil "mortgage" alınacağını ancak Amerikan devlet tahvili programının şu an için açıklanmadığını ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Piyasaların dün akşamki karara pozitif tepki vermesinin en önemli nedeni ise istihdamda iyileşme olmazsa, Amerikan devlet tahvil alımı programı, yani "QE4"ün açıklanacağı beklentisi. Avro/dolar paritesi 1.3040 üzerine satın alınıyor, tüm emtia/hisse senedi/EMFX yukarıda. Fed programın ucunu açık bırakarak, ekonomideki göstergelerde iyileşme görene kadar mortgage tahvil alımlarının devam edeceğini söyledi. 2014 sonuna kadar taahhüt edilen "sıfır faiz politikası" beklentiler dahilinde 2015 ortasına çekildi.
     Tabii ki beklenen soru Bernanke'ye dün akşam soruldu. QE3'ü Obama'ya yardım için mi yaptınız- Bernanke bu soruya sakin kalarak "Fed, bağımsız bir yapıya sahiptir. Biz bir partiye değil ekonomiye yardım ederiz" cevabını verdi. Cumhuriyetçi aday Mitt Romney ise bu programın açıklanmasını kendi lehine kullanmak için anında taarruza geçti. Romney parasal genişleme paketinin açıklanmış olmasının Obama'nın politikalarının işe yaramadığını gösterdiğini belirtirken, Obama'yı kurtarmak için yapılmış bir hamle diye konuştu."
    
     -QE4 Amerikan devlet tahvili alım operasyonunun beklentileri dün gece itibariyle fiyatlanmaya başlandı-
    
     QE4 Amerikan devlet tahvili alım operasyonunun beklentileri dün gece itibariyle fiyatlanmaya başladığına işaret eden Ökte, altın onsunun Fed kararı öncesi 1.732 dolardan işlem gördüğünü bu sabah 1.775 dolar seviyesine yükseldiğini, S&P500'ün 2007 sonundan beri en yüksek kapanışını yaptığını kaydetti. Ökte, bu sabah Asya gelişmekte olan piyasalarının yüzde 2,2-3,0 primli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
     "Lira Merkez Bankamızın politika değişikliğini fiyatlamaya devam ediyor. QE3 açıklanmasından sonra Dolar/TL 1,8100'den 1,7930'a satılırken, yüzde 0,9 değer kazandı. Asya gelişmekte olan piyasa para birimleri yüzde 1,2-1,5 primli. Bu sabah global lider kurumlardan Deutsche Bank'ın gelişmekte olan ülkeler hisse senedi stratejistinin önemli gördüğümüz bir çalışması yayımlandı. Bu çalışmada BRIC diye tabir edilen (Çin-Brezilya-Rusya-Hindistan) gelişmekte olan ülkelerin şu an yatırım yapılmayacak seviyelerde olduğu söylenip, negatif bir tablo çiziliyor. "BRIC SAT" raporu olarak nitelendirdiğimiz bu raporun gelişmekte olan ülkelerin tümü için değil, sadece BRIC için yazılmış olduğunu da göz ardı etmememiz gerekli."
    
    
    

Bu haberi 108 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir