Fed parasal genişlemeye başladı -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Dün…

  • Yazı boyutu
Fed parasal genişlemeye başladı
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:
  -"Dün…

Fed parasal genişlemeye başladı -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: -"Dün açıklanan parasal genişleme (QE3) programı beklentilerden daha olumlu bir program"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Fed'in dün açıkladığı parasal genişleme (QE3) programının beklentilerden daha olumlu bir program olduğunu söyledi.
     Alımların biteceği bir tarihin ya da toplam rakamın belirlenmediğini belirten Altınsaç, "Öncekilerin aksine ucu açık bir parasal genişleme" dedi.
     İşsizliğin 2015 ortasında yüzde 7'ye düşeceği ve parasal genişlemenin 3. adımının (QE3) bu şekilde devam edeceği varsayımı ile Fed'in toplam alım tutarının matematiksel olarak 1,5 trilyon dolara çıkabileceğini ifade eden Altınsaç, "Bir de önceki iki parasal genişlemenin 2,3 trilyon dolar olduğunu da hesaba katarsak güçlü ve esnek bir program ile karşı karşıyayız" değerlendirmesinde bulundu.
     Son parasal genişlemenin varlık fiyatları açısından çok olumlu olduğunu kaydeden Altınsaç, şunları kaydetti:
     "Varlık fiyatlarında bir şişmeye doğru gidebiliriz. Ekonomilerin toparlanmasında ne kadar işe yarayacağı ise halen soru işareti. Para politikasının etkinliği azaldığı için her seferinde daha güçlü bir planla geliniyor. Dolayısıyla bu parasal genişlemeler piyasalar için yukarı yönü işaret etse de uzun vadede makroekonomik görünüm açısından ne kadar verimli ve etkili olacağı sorgulanıyor."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir