FED faiz kararı ve açıklamalarıyla ilgili beklentiler -AYatırım Vadeli İşlemler Müdürü Nuri…

  • Yazı boyutu
FED faiz kararı ve açıklamalarıyla ilgili beklentiler
  -AYatırım Vadeli İşlemler Müdürü Nuri…

FED faiz kararı ve açıklamalarıyla ilgili beklentiler -AYatırım Vadeli İşlemler Müdürü Nuri Sevgen: -"Piyasalar FED'den dolara değer kaybettirecek bir açıklama gelmesini bekliyor"

AYatırım Vadeli İşlemler Müdürü Nuri Sevgen, bugünkü piyasa değerlendirmesinde FED'in, avro/dolar dengesinde yaşanan dolar lehine hareketin yeniden eski dengesine kavuşması, yani dolara değer kaybettirecek bir açıklamanın FED'den gelmesinin piyasaları memnun edeceğini belirtti.
     Bugünkü piyasa değerlendirmesinde dün başlayan ve bu akşam sonlanacak FED'in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak açıklamalarla ilgili beklentileri değerlendiren Sevgen, "ECB'nin faiz oranlarında yaptığı düşüş sonrasında değer kazanan doların bu durumunu tersine çevirebilmesi için FED'in yapacağı açıklamalar çok önemli hale geliyor" dedi.
     Son yıllarda bol likiditesi sebebiyle başta hedge fonlar olmak üzere kullanılan "dolar borçlanılarak diğer para ve varlıklara yatırım stratejisinin (dolar bazlı carry-trade)", dolar değerlenmedikçe tatlı para imkanları sunduğunu belirten Sevgen, "Ancak dolar değerlenirse, borç alınan doların maliyeti artarak tatlı paranın kesilmesine neden oluyor. Bu nedenledir ki piyasalar ECB'nin özellikle gecelik mevduata uyguladığı faizi sürpriz şekilde düşürmesi ile karışmış, borç alınan dolarların kapatılması için alınan varlıklar satılarak, dolara sert bir talep etkisi yaşatmıştı. Bu etki borsa ve emtia fiyatlarını düşürürken dolara da değer kazandırmıştı" diye kaydetti.
     FED'in bugünkü faiz kararı ve parasal genişlemeye yönelik olası açıklamalarıyla ilgili piyasa beklentilerine değinen Sevgen, FED'den gelecekte olabilecek bir parasal genişleme konusunda net bir sinyal gelmemesi durumunda piyasaların ciddi bir şekilde olumsuz yönde etkileneceğini belirten Sevgen şunları dile getirdi:
     "FED'in doların değer kazancında yüzde 60 oranınında etkili olan avro/dolar dengesinde yaşanan dolar lehine hareketin yeniden eski dengesine kavuşması. Yani dolara değer kaybettirecek bir açıklamanın FED'den gelmesi. Genel Beklenti; FED'in yeni bir parasal genişleme kararını en erken eylül ayındaki toplantıda verebileceği yönünde ama bu akşam 2014 sonuna kadar tutabileceğini açıkladığı rekor düşük seviyedeki politika faiz oranı stratejisini 2015'e uzatabileceği bekleniyor. Ayrıca büyük bir çoğunlukla olmasa da bir kısım ekonomist de FED'in, ECB gibi gecelik mevduata uyguladığı faiz oranını sıfıra çekebileceğini düşünüyor. Bu iki durum da dolarda değer kaybına ve piyasaları geçici bir süre için de olsa, mutlu olmasına neden olabilecek açıklamalar olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir