Fed Başkanı Bernanke'nin Jackson Hole'deki açıklamaları... -İntegral Menkul Değerler Analisti…

  • Yazı boyutu
Fed Başkanı Bernanke'nin Jackson Hole'deki açıklamaları...
  -İntegral Menkul Değerler Analisti…

Fed Başkanı Bernanke'nin Jackson Hole'deki açıklamaları... -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"7 Eylül'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin olumsuz gelmesinin piyasalarda parasal genişlemeyi destekleyici beklentileri artırarak alımları kuvvetlendirebilir"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, 7 Eylül'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin olumsuz gelmesinin piyasalarda parasal genişlemeyi destekleyici beklentileri artırarak alımları kuvvetlendirebileceğini düşündüklerini söyledi.
     Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Jackson Hole'da yaptığı konuşmanın ardından değerlendirmede bulunan Candır, Bernanke'nin açıklamalarında, daha önceki toplantılara ve yorumlara paralel olarak "gerekirse müdahale yaparız" açıklamasının geldiğini ve bu yorumun piyasalarda öncelikli olarak satış baskısı yarattığını belirterek, "istihdamdaki yavaşlamanın endişe verici" olduğu yorumu ile de kapıyı açık bıraktığını söyledi.
     Bernanke'nin açıklamalarında piyasalarda volatilitede artış yaşanması görüldüğünü belirten Candır, "Bu volatil ortamda, piyasalarda Bernanke'nin parasal genişleme açıklamamasının olumsuzluklarının, kapının açık bırakılmaya devam edilmesi ile hemen 12-13 Eylül'de gerçekleşecek Fed Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantısının umutları ile karşılandığını görüyoruz" dedi.
     30 Ağustos'ta açıklanan haftalık istihdam değişimlerinin sınırlı oranlarda zayıf gelmesi ve 7 Eylül'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de olumsuz veya yatay gelmesi durumunda Fed'in parasal genişlemeye gitmekten çekinmeyeceği düşüncelerinin de piyasalarda görülen bu sert düşüş ardından alışların kuvvetlenmesine neden olduğunu kaydeden Candır, bu ortamda öncelikli olarak beklentilerinin, Fed'in önümüzdeki 2 haftalık süreç içerisinde verileri takip etmeye devam edeceği ve bu esnada piyasaların QE3 beklentisinin canlı kalacağı yönünde olduğunu kaydetti.
     7 Eylül'deki verinin olumsuz gelmesinin piyasalarda parasal genişlemeyi destekleyici beklentileri artırarak alımları kuvvetlendirebileceğine dikkati çeken Candır, şu değerlendirmede bulundu:
     "Verilerde çok önemli daralmalar görülmemesi durumunda, Eylül FOMC toplantısının piyasaları hayal kırıklığına uğratabileceğini, Fed'in QE3'e gidecek olsa bile büyüklüğünü dar oranlarda tutabileceğini düşünmekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda ise, Eylül toplantısı sonrası volatil yükseliş hareketleri görülebileceğini fakat kısa vadede bunun etkilerinin sönük kalabileceğini düşünmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir