Fason üretim yerine "markalaşma" önerisi -Mersin TSO Başkanı Aşut: "Markalaşmadan, sadece fason…

  • Yazı boyutu
Fason üretim yerine "markalaşma" önerisi
  -Mersin TSO Başkanı Aşut: 
  "Markalaşmadan, sadece fason…

Fason üretim yerine "markalaşma" önerisi -Mersin TSO Başkanı Aşut: "Markalaşmadan, sadece fason iş yaparak, ürettiğimiz dünya kalitesinde ürünlere başkasının markasını basarak zenginleşemeyiz"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, markalaşmanın önemine değinerek, sadece fason iş yaparak, üretilen dünya kalitesindeki ürünlere başkasının markasını basarak zenginleşilemeyeceğini söyledi.
     Aşut, gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'nin açıkladığı dünyanın en değerli 500 markası listesinde Türkiye'nin yer almadığına dikkati çekti.
     Listede ilk 10 değerli markanın yüksek teknolojili üretimi yapan, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan markalardan oluştuğuna işaret eden Aşut, şöyle devam etti:
     "Ekonomik anlamda dünyanın en güçlü ülkelerin aynı zamanda en çok markaya sahip olmaları bir tesadüf değil. Bu ülkeler bu markalarla zenginleşiyor. Bu ülkeler zengin olduğu için marka sayıları çok değil, aksine değerli markaları çok olduğu için zenginler. Bir ürünü ortaya çıkartmak yetmiyor. Marka ile bu ürünlere güven, pazar ve katma değer kazandırmak gerekiyor. Eskiden bu uzun ve pahallı bir süreçti. Böyle bir kültürümüz yoktu. Ancak, artık bilgi ve iletişim teknolojilerinin yardımı ile bunu daha ucuz, etkin ve kısa sürede yapabilecek imkanlara sahibiz. Yani, artık markalaşma bir para meselesi değil, bilgi ve vizyon meselesidir. Markalaşmadan, sadece fason iş yaparak, ürettiğimiz dünya kalitesinde ürünlere başkasının markasını basarak zenginleşemeyiz. Onun için markalaşmamız gerekiyor"
     Aşut, özellikle, patent, marka hakları ve coğrafi işaretler konusuna önem verilmesi gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
     "MTSO olarak firmalarımıza sürekli eğitimler ve hukuk müşavirliğimiz vasıtasıyla ücretsiz danışmanlık veriyoruz. Dünya standartlarında üretim yapan firmalarımızın artık markalaşmaya daha çok önem vermesi gerekiyor. Özellikle globalleşen dünyada firmalar açısından markanın önemi gün geçtikçe artmakla beraber firmalar fiziksel değerlerinden çok marka değerleriyle karşılaştırılmakta. Marka değeri gibi elle tutulup göze görülmeyen soyut varlıklar günümüzde çoğu zaman fiziksel yani somut varlıklardan daha değerli olduğu gözükmektedir. Çok çabuk gelişen ve değişen dünyada, güçlü bir marka değerini devam ettirebilmek için firmaların yapılanmaları başta olmak üzere global stratejileri ve iş modelleri de entegre edilmesi gerekir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2013 yılında bu konulara daha da önem verecek ve Mersin'i dünya markaları üreten bir kent yapacağız."
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir