Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı Şubeni: -"Fas köklü bir devlet geçmişi ve güçlü sivil toplum…

  • Yazı boyutu
Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı Şubeni:
  -"Fas köklü bir devlet geçmişi ve güçlü sivil toplum…

Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı Şubeni: -"Fas köklü bir devlet geçmişi ve güçlü sivil toplum kuruluşlarına sahip olduğu için Arap Baharı'ndan çok fazla etkilenmedi"

Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı Habib eş-Şubeni, "Fas köklü bir devlet geçmişi ve güçlü sivil toplum kuruluşlarına sahip olduğu için Arap Baharı'ndan çok fazla etkilenmedi" dedi.
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) düzenlenen "Arap ayaklanması: 3. seçenek Fas" başlıklı toplantıda konuşan Şubeni, Fas'taki reform sürecinin 1990'larda başladığını belirterek, o dönemde gerçekleşen insan hakları ihlalleri için komisyonlar kurulduğunu ve reformların bu dönemde başladığını dile getirdi.
     Şubeni, Arap Baharı sürecinde Fas halkının daha itidalli davranarak "Yoksulluğa hayır, reformlara evet" görüşünü benimsediğine dikkati çekti. Fas'ta sistemin reformlar yaparak kendisini sürdürdüğünü belirten Şubeni, "Fas köklü bir devlet geçmişi ve güçlü sivil toplum kuruluşlarına sahip olduğu için Arap Baharı'ndan çok fazla etkilenmedi" diye konuştu.
    
     -Yeni reformlar gerekli-
    
     Fas'ta başta adalet ve hukuk olmak üzere bir çok alanda reform yapılması gerektiğini vurgulayan Şubeni, ülkede Adalet Bakanı liderliğinde "Ulusal Diyalog Platformu" oluşturulduğunu bildirdi.
     Şubeni, ekonomi alanında yapılacak reformlarla yolsuzlukların engelleneceğini, yerel yönetimler reformuyla da yerel yönetimlerin güçlendirileceğini söyledi.
     Şubeni, kadınlarla ilgili yapılacak reformlarla, cinsiyet eşitliği noktasında adımlar atacaklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir