Faizde yarım puanlık indirim

  • Yazı boyutu
Faizde yarım puanlık indirim

Merkez Bankası, yüzde 5 olan politika faizini yüzde 4,50'ye indirdi.

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Mayıs ayı faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası (MB) faizde yarım puan indirime gitti.

MB, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 4,5'e çekti.

 

Banka, faiz koridorunun alt ve üst bandını da 50'şer baz puan indirdi.

Faiz koridorunun alt bandı yüzde 4'ten yüzde 3,5'e, üst bandı ise yüzde 7'den yüzde 6,5'ye çekilmişti.

CNBC-e'nin 17 ekonomistin katılımıyla yaptığı anketine göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinde indirim bekliyordu.

Dokuz ekonomist 25 baz puan, sekiz ekonomist ise 50 baz puan indirim bekliyordu.

ZORUNLU KARŞILIKLARDA SÜRPRİZ KARAR
MB zorunlu karşılık oranlarında ise beklenmedik şeklide artırıma gitti.

Yabancı para zorunlu karşılık oranları üç yıla kadar olan vadelerde 50 baz puan artırıldı.

Bankadan yapılan açıklamada, "Yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla piyasadan yaklaşık 1 milyar ABD doları likidite çekilecek ve hâlihazırda yüzde 11,5 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 11,9 seviyesinde  gerçekleşecektir" denildi.

Duyuruda son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde seyrettiğini gösterdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilerken, ihracat zayıf küresel talebin etkisiyle yavaşlamaktadır. Mevcut politika çerçevesi ve emtia fiyatlarının seyri iktisadi faaliyetteki artışın cari işlemler açığına yansımasını sınırlamaktadır."

Yakın dönemde sermaye girişleri gücünü korurken kredi artış oranlarının referans değerin üzerinde seyrettiği kaydedilen duyuruda, "Finansal istikrara dair risklerin dengelenmesi amacıyla, mevcut konjonktürde bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan döviz rezervlerini artırıcı yönde makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağını belirtmiştir. Bu doğrultuda, kısa vadeli faizlerde indirime gidilirken zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyonu katsayıları aracılığıyla ölçülü bir sıkılaştırılma yapılması uygun bulunmuştur" ifadeleri kullanıldı.

Duyuruda, öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin ve sermaye akımlarındaki oynaklığın sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilerek, "Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk Lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır" denildi.

Kurul, küresel talepteki yavaşlama ve emtia fiyatlarının görünümü enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskleri azalttığını belirtti.

Duyuruda, "Bununla birlikte, iç talep ve kredilerdeki artışların fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: ntvmsnbc ve Ajanslar


Bu haberi 218 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir