Fairy üretim hattı açılışı -Procter and Gamble Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Karpat: "20 milyon…

  • Yazı boyutu
Fairy üretim hattı açılışı
  -Procter and Gamble Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Karpat:
  "20 milyon…

Fairy üretim hattı açılışı -Procter and Gamble Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Karpat: "20 milyon dolar yatırımla kurduğumuz Fairy üretim hattının en önemli özelliği, hat sayesinde Procter and Gamble Türkiye'nin, artık Fairy'i ithal etmek yerine Türkiye'de üretecek olmasıdır"

Procter and Gamble Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, "20 milyon dolar yatırımla kurduğumuz Fairy üretim hattının en önemli özelliği, hat sayesinde Procter and Gamble Türkiye'nin, artık Fairy'i ithal etmek yerine Türkiye'de üretecek olmasıdır" dedi.
     Procter and Gamble Türkiye'nin Şekerpınar Üretim ve Dağıtım Tesisleri'nde Fairy sıvı bulaşık deterjanı üretim hattının açılış töreninde konuşan Karpat, hem şirketleri hem de Türkiye için önemli bir açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek, tesislerinin likit deterjan üretimi konusunda Procter and Gamble Global için öncü niteliği taşıdığını ifade etti.
     Procter and Gamble'ın hızlı tüketim ürünleri sektöründeki öncü pozisyonuyla dünya liderleri arasında yer aldığını ve dünyada 175. yılını kutlayarak 4,6 milyar tüketiciye ulaştığını anlatan Karpat, 75'ten fazla ülkede faaliyet gösteren Procter and Gamble'ın 180'den fazla ülkede tüketicilerinin yaşamlarını iyileştirmek için çalıştığını kaydetti.
     Türkiye'de 25. yılını kutlayan Procter and Gamble'nin, pek çok ilkin öncüsü olduğunu ifade eden Karpat, "Prima, Türkiye'nin ilk hazır bebek bezi. Gillette, Türk erkeklerinin hayatını kolaylaştıran ilk tıraş bıçağı. Türkiye, ilk 'ikisi bir arada' şampuanla Rejoice sayesinde tanıştı. Ariel Professional Leke Çıkarıcı, dünyada Leke Çıkarıcı Kategorisi'ne ilk olarak Türkiye'de girdi. Bugün Procter and Gamble ürünleri, Türkiye'deki tüketicilerin ayrılmaz birer parçası haline geldi" diye konuştu.
     Karpat, Procter and Gamble Türkiye'nin, lider konumdaki 19 markasıyla Türkiye'nin en büyük temizlik, ev bakım, kadın hijyen ürünleri ile bebek bakım ürünleri üreticileri arasında yer aldığını dile getirerek, bu özellikleriyle Procter and Gamble Türkiye'nin, Procter and Gamble Global için önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
    
     -"Türkiye'nin yerli üretim politikaları için örnek model"
    
     Procter and Gamble Global cirosunun yaklaşık yüzde 30'unu Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden oluşturduğuna değinen Karpat, "Türkiye, pazar büyüklüğü ve gelişme kapasitesi nedeniyle Procter and Gamble için önemli bölgeler arasında yer alıyor. 1987'den beri Türkiye'ye yarım milyar doların üzerinde yatırım yapan Procter and Gamble, Türkiye'de genel merkezi toz deterjan, hazır çocuk bezi, hijyenik ped, çamaşır suyu ve likit deterjan üretim tesisleri ve dağıtım merkezi ile faaliyetlerini sürdürüyor" şeklinde konuştu.
     Dünyadaki yenilikleri ve pazar trendlerini Türkiye'deki tüketicilerle buluşturarak sürdürülebilir odaklı büyüme hedeflediklerine işaret eden Karpat, şöyle devam etti:
     "Bunun son örneği, burada, yani Şekerpınar Üretim ve Dağıtım Tesisleri'nde kurulan Fairy üretim hattı oldu. Procter and Gamble, dünyada girdiği pazarlarda kısa sürede büyük başarı yakalayan Fairy bulaşık deterjanını ilk olarak 2010'da Türkiye'deki tüketicilerle buluşturdu. Fairy, Türkiye'deki tüketiciler tarafından o kadar çok sevildi ki ürün kısa sürede yüzde 93 oranında marka bilinirliğine ulaştı ve 1 yılın sonunda pazar payı hedeflerimizi ikiye katladık. Fairy'nin Türkiye'deki bu başarısı, Procter and Gamble Türkiye için önemli bir ilham kaynağı oldu ve Şekerpınar Üretim ve Dağıtım Tesisleri'nde son derece verimli bir yatırım olan Fairy hattını açarak ürünü artık Türkiye'de üretmeye karar verdik. 20 milyon dolar yatırımla kurduğumuz Fairy üretim hattının en önemli özelliği, hat sayesinde Procter and Gamble Türkiye'nin, artık Fairy'i ithal etmek yerine Türkiye'de üretecek olmasıdır."
     Karpat, böylece ithalatın azaltılıp yerli üretimin teşvik edilmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade ederek, Türkiye'nin uzun zamandır yürüttüğü yerli üretim politikaları için örnek model olma özelliğini taşıyan Fairy üretim hattının, iç pazarın sıvı deterjan ihtiyacının tamamını karşılayacağını bildirdi.
    
     -"Şirket tarihinde, en hızlı üretime başlayan hat"-
    
     Türkiye'deki Fairy hattının, Procter and Gamble Global için de pek çok ilki içinde barındıran proje olduğunu dile getiren Karpat, Procter and Gamble'nin dünyada likit üretimlerde kullanılmak üzere geliştirdiği standart teknolojinin kullanıldığını, şirketin tarihindeki en hızlı üretime başlayan hattı olduğunu bildirdi.
     Karpat, hattın dünyadaki diğer fabrikalar için öncü niteliği taşıdığını belirterek, "Paketleme hattının montajı dünyada rekor sürede 15 saatten az bir zamanda tamamlandı. Üretim hattında birinci aşama kalite prosedürünün tamamlanması ve ürünlerin tüketiciye sevk edilebilir hale gelmesi, 24 saatten kısa sürede gerçekleşti. Şekerpınar'daki Fairy üretim hattı, Procter and Gamble likit üretim tesisleri içerisinde en yüksek verimlilik ile devreye alınan tesis oldu. Yurtdışında benzer teknolojilerle fabrika kurulacak ülkelerde çalışanlar, Procter and Gamble Türkiye'ye eğitim almaya geliyor" ifadesini kullandı.
     Fairy'in, Türkiye'ye geldiği 2010 yılından beri yaklaşık 10 milyon haneye girerek, 40 milyondan fazla tüketiciye ulaştığını vurgulayan Karpat, pazar payı rakamlarının da bu başarıyı doğruladığını kaydetti.
     Karpat, Procter and Gamble olarak sürdürülebilir politikalar kapsamında çevreye duyarlı ürünler üretmek, üretim yaparken tüketilen kaynakları en aza indirmek ve nihai ürün nakliyatı sırasında karbondioksit salınımını minimuma düşürmek için çalıştıklarını vurgulayarak, inovasyonda her zaman öncü olduklarını ve yüzde 99.9'unun yüzey sularına karışmadan doğada çözünebildiğini bildirdi.
     Konuşmaların ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Karpat ve öteki ilgililer ile fabrika çalışanları, sahneye getirilen butona basarak Fairy üretim hattının açılışını gerçekleştirdi.
    
    
    

Bu haberi 218 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir