Eylül ayı işsizlik verileri -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Eylül verileri…

  • Yazı boyutu
Eylül ayı işsizlik verileri
  -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer:
  -"Eylül verileri…

Eylül ayı işsizlik verileri -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Eylül verileri bir olumlu bir de olumsuz detay içeriyor. İşsiz sayısındaki artış olumsuz gelişme iken, olumlu gelişme potansiyel büyümedeki artışa bağlı olarak işgücüne katılım oranının yakın dönemin rekor seviyesine ulaşmış olması"

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, eylül verilerinin bir olumlu bir de olumsuz detay içerdiğini belirterek, "İşsiz sayısındaki artış olumsuz gelişme iken, olumlu gelişme potansiyel büyümedeki artışa bağlı olarak işgücüne katılım oranının yakın dönemin rekor seviyesine ulaşmış olması" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı işsizlik verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Sözer, haziran ayında yüzde 9 ile yakın dönemin en düşük seviyesine gerileyen mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının, bu tarihten itibaren iç talepteki daralma nedeniyle kademeli olarak yükselerek, eylül ayında 13 ayın en yükseği olan yüzde 9,4'e yükseldiğini belirtti.
     Sözer, son çeyrek ortalamanın yüzde 9,4'te kalacağını ve 2012 yılı ortalamasında işsizlik oranın yüzde 9,3 ile Orta Vadeli Program'daki (OVP) yüzde 9'un sınırlı üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Büyümenin özellikle de iç talebin beklenenden sınırlı toparlanması, işsizlik oranının OVP tahmininin üzerinde gerçekleşmesine yol açabilir.
     Eylül'de istihdam artışı önceki aylara göre toparlanma kaydetse de, işsiz sayısının iç talebe bağlı olarak daha hızlı artmasıyla işsizlik oranı eylül 2011'deki yüzde 8,8'den eylül 2012'de yüzde 9,2'ye yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre 32 aydır daralan işsiz sayısı eylülde 32 ay aradan sonra ilk kez yüzde 1 artarak, 2,5 milyon kişiye yükseldi. İstihdam ise yılın ilk sekiz ayında olduğu gibi yüzde 3 artışla 25,5 milyon kişiye yükseldi.
     İç talebin art arda yılın ilk üç çeyreğinde daralmış olmasına rağmen, ihracattaki güçlü artış sayesinde 2011 sonundan bu yana dokuz ayda istihdam 731 bin kişi arttı. Eylül verileri bir olumlu bir de olumsuz detay içeriyor. İşsiz sayısındaki artış olumsuz gelişme iken, olumlu gelişme potansiyel büyümedeki artışa bağlı olarak işgücüne katılım oranının yakın dönemin rekor seviyesine ulaşmış olması. 2008 yılında Türkiye'de nüfusun yüzde 46'sı işgücüne dahil iken, eylül 2012 itibarıyla oran yüzde 50,3'e ulaştı. Bu gelişmede kayıt dışılıktaki azalışın da etkisi var. Nitekim hesaplamalarımıza göre sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı çalışanların toplam istihdama oranı 2008 yılındaki yüzde 44'ten eylülde yüzde 38 ile yakın dönemin en düşük seviyesine geriledi."
     Türkiye'de 2012 yılı için enflasyonu artırmayacak doğal işsizlik oranının (NAIRU) OECD hesaplamalarına göre yüzde 9,3 olması ve mevcut işsizlik rakamının bu oranın altında olmasının çekirdek enflasyonun yüzde 5'lik enflasyon hedefine yakınsaması önünde engel oluşturduğunu dile getiren Sözer, "Her ne kadar gıda ve emtia fiyatları da iyimser seyrini korusa da, global ekonomide özellikle de Avrupa'da toparlanma başladığında ve/veya emtia fiyatlarını etkileyebilecek bir şok geldiğinde, enflasyonist riskler tekrar gündeme gelebilir" dedi.
     Sözer, bu çerçevede para politikasının genişlemeci seyrinin sürse de, esnekliğinin korunması gerektiğini belirterek, "Potansiyel büyümedeki iyileşme, kayıt dışılıktaki azalışa ve ekonomide toparlanma beklentimiz bağlı olarak işsizlik oranında ana trendin düşüş yönünde olduğunu tahmin ediyoruz. Buna bağlı olarak 2013 yılında işsizlik oranının 2012'deki yüzde 9,3'ten yüzde 8,6'ya ineceğini öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir