Eylül ayı fiyat artışları -Batı Akdeniz bölgesinde en büyük fiyat artışı, yüzde 2,91 ile eğlence…

  • Yazı boyutu
Eylül ayı fiyat artışları
  -Batı Akdeniz bölgesinde en büyük fiyat artışı,
  yüzde 2,91 ile eğlence…

Eylül ayı fiyat artışları -Batı Akdeniz bölgesinde en büyük fiyat artışı, yüzde 2,91 ile eğlence ve kültür harcama grubunda gerçekleşti -Alkollü içecekler ve tütün harcama grubundaki artışta da bölge, Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı -ATSO Başkanı Budak: "Batı Akdeniz bölgesi enflasyonunun aylık ve 9 aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde, yıllık bazda ise ortalamanın altında olduğu görülmektedir"

Eylül ayı verilerine göre Batı Akdeniz bölgesinde en yüksek fiyat artışı, yüzde 2,91 ile eğlence ve kültür harcama grubunda gerçekleşti.
     Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, Batı Akdeniz bölgesi enflasyonunun aylık ve 9 aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde, yıllık bazda ise ortalamanın altında olduğunu bildirdi.
     Eylül ayı enflasyonunun bir önceki aya göre TÜFE ve ÜFE'de yüzde 1,03 olarak açıklandığını, yıllık enflasyonun ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,19, üretici fiyatlarında da yüzde 8,65 artış gösterdiğini hatırlattı.
     Artışın enerji ve gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olduğuna dikkati çeken Budak, son vergi veya zam kararlarının ise fiyatlara henüz tam olarak yansımadığını belirtti. Son zamların fiyatlara ekim ayında yansıyacağına, ancak baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonda fazla yükseliş görülmeyeceğine işaret eden Budak, özellikle doğalgaz, akaryakıt, elektrik zamlarının enflasyon beklentisini yükselttiğini ve bunun etkisinin gelecek aylarda görüleceğini bildirdi.
     Enflasyonun yüzde 7'nin altına düşmemiş olacağını ve ekonomideki yavaşlamaya rağmen dünya standartlarına göre yüksek enflasyonun devam edeceğini savunan Budak, açıklamasında, "Dünyada yüksek enflasyon ülkeleri sayısı giderek azalmıştır. Çift haneli enflasyona sahip olan birkaç ülke Venezuela, Tanzanya ve Moğolistan gibi ülkelerdir. Türkiye, yüzde 7-9 bandında Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Nijerya, Angola gibi ülkelerle birlikte yer almaktadır" ifadelerine yer verdi.
     Çetin Osman Budak, eylül ayı enflasyonunda gıda grubu fiyatlarındaki artışın mevsimsel nitelikte olduğunu, giyim fiyatlarında mevsimlik etkinin henüz ortaya çıkmadığını kaydederek, aylık olarak en yüksek artış gösteren maddelerin TÜFE'de yüzde 33,49 ile patlıcan, yüzde 29,34 ile yumurta ve yüzde 26,43 ile çarliston biber olduğunu, ÜFE'de ise yüzde 36,20 ile sivri biber, yüzde 29,74 ile patlıcan ve yüzde 18,47 ile kadın için yün pantolon olduğunu belirtti.
    
     -Batı Akdeniz'de en büyük artış eğlence ve kültür grubunda-
    
     Batı Akdeniz bölgesinde TÜFE artış oranlarının aylık yüzde 1,20, 9 aylık yüzde 4,09 ve yıllık yüzde 8,38 olarak görüldüğünü belirten Budak, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
     "Batı Akdeniz bölgesi enflasyonunun aylık ve 9 aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde, yıllık bazda ise ortalamanın altında olduğu görülmektedir. Batı Akdeniz bölgesi enflasyonunun yükselmesinde kira artışı etkili olmuştur. Konut grubu fiyat artışı Türkiye genelinde yüzde 0,82, ancak bölgemizde yüzde 1,31'dir. Bunun yanı sıra giyim ve ayakkabıda aylık enflasyon yüzde 2,62 azalış gösterirken, aynı kalemde bölgemizde yaşanan yüzde 0,45'lik artış dikkat çekicidir. Alkollü içecekler ve tütünde de bölgemizdeki artış Türkiye ortalamasının üstündedir."
     Batı Akdeniz bölgesinde aylık enflasyonda en büyük artışın yüzde 2,91 ile eğlence ve kültür, yüzde 2,12 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 1,88 ile gıda ve alkolsüz içecekler gruplarında yaşandığını kaydeden Budak, en çok düşüşün ise yüzde 1,85 ile eğitim harcama grubunda gerçekleştiğini ifade etti.
     Budak, açıklamasında şunları kaydetti:
     "9 aylık ve yıllık enflasyonda ise çeşitli mal-hizmetler, lokanta-oteller, alkollü içecekler-tütün ve konut harcama kalemlerinde dikkat çekici artışlar olmuştur. Yıllık en büyük artış yüzde 18,55 ile alkollü içecekler ve tütün harcama grubunda olmuştur. Türkiye genelinde 26 bölge arasında Batı Akdeniz bölgesi, aylık enflasyonda 8'inci, 9 aylık enflasyonda 20'nci, yıllık enflasyonda ise 12'nci sırada yer almıştır."
    
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir