Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Bu…

  • Yazı boyutu
Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde
  -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte:
  -"Bu…

Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde -Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte: -"Bu rakamların tahvil ve bono piyasasında bir rahatsızlık yaratacağını şimdilik düşünmüyoruz"

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin "Bu rakamların tahvil ve bono piyasasında bir rahatsızlık yaratacağını şimdilik düşünmüyoruz" dedi.
     TUİK'in bugün açıkladığı eylül ayı enflasyon verilerini AA muhabirine değerlendiren Ökte, açıklanan rakamların, kısa vadede tahvil ve bono yatırımlarına fazla etki edeceğini düşünmediğini belirtti.
     Ökte, şöyle devam etti:
     "Beklendiler dahilinde bir rakam geldi ama yine de gıda fiyatlarının bazılarının beklentilerin üzerinde arttığını görüyoruz. Bu veri büyük resimde, Merkez Bankası politikasının değişmesine neden olmayacağı için, tahvil bono piyasasında, yani Merkez Bankası hala fonlama maliyetini düşürmeye devam ettiği için bankalara destekleyici hareketlere devam edecek. Onun için biz tahvil ve bono piyasasının bir rahatsızlık yaratacağını şimdilik düşünmüyoruz."
     Geçtiğimiz gün Merkez Bankası'nda Banka Ekonomistleri Toplantısı'na katıldıklarını kaydeden Ökte, orada Merkez Bankası tarafından 3. çeyrekten daha iyi bir 4. çeyrek öngörüldüğünü ifade etti. Ökte şöyle konuştu:
     "Merkez Bankamız 4. çeyrekteki ekonomik aktivitenin 3. çeyrekten daha iyi olacağına inanıyor. Ayrıca 3. çeyrekte Gayri Safi Yurt İçi (GSYİH) rakamımız belki beklentilerin aşağısında çıkacak ama 4. çeyrekte bir yükselme olacağına inanıyor. Bizi yani tahvil bono 'trade' edenleri asıl ilgilendiren konu, eğer Merkez Bankası son açıklanan zamlardan sonra enflasyon tarafında bir rahatsızlık olacağına inansaydı, çekirdek enflasyonda bir bozulmaya neden olacağına inansaydı, o zaman faiz tarafında bir rahatsızlık ortaya çıkardı. O zaman bizim aralık ayında beklediğimiz politika faiz indiriminde bir rahatsızlık çıkacaktı."
     Ökte, "Tahvil bono piyasasında özellikle yabancı portföy girişinin bu sene içinde 10 milyar dolar gibi bir para olduğu düşünülürse biz bu paranın ne bu enflasyon rakamından sonra ne de geçen hafta açıklanan zamlardan sonra çıkacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir