Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... -"T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil:…

  • Yazı boyutu
Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde...
  -"T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil:…

Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... -"T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil: -"Tüketici enflasyonuna endeksteki payı dolayısıyla gıda ve alkolsüz içecekler kalemindeki artış en büyük katkıyı yaptı" -"Merkez Bankası'ndan gelen bilgiler yapılan hesaplamalara enerji zamlarının katıldığı ve bankanın enflasyon konusunda fazla endişe taşımadığı yönünde"

T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil, tüketici enflasyonuna endeksteki payı dolayısıyla gıda ve alkolsüz içecekler kalemindeki artışın en büyük katkıyı yaptığını ifade etti.
     TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Fertekligil, çeşitli mal ve hizmetler ile ulaştırma sektöründe fiyatların hızlı bir artış gösterdiğini, lokanta ve oteller ve konut sektörlerinin de fiyatları yukarı yönlü etkilediğini söyledi.
     Gerileyen giyim ve ayakkabı ile sürpriz biçimde azalan eğitim fiyatlarının ise enflasyondaki yükselmenin daha sınırlı kalmasının etkenlerinden olduğunu ifade eden Fertekligil, eğitim fiyatlarında ekim ayında yukarı yönlü bir artışın gerçekleşmesinin muhtemel olacağını kaydetti.
     Eylül ayı tüketici enflasyon verilerine ilişkin ilk izlenimlerinin eylül ayı sonunda yapılan bazı vergi artış ve zamların etkisinin tam olarak hissedilmemiş olduğu ve çıkan sonucun beklentilerin biraz altında olduğuna dikkati çeken Fertekligil, şu değerlendirmede bulundu:
     "Özellikle alkollü içeceklerde bu durum ortaya çıkmakta. Bu da oldukça olumlu. Ancak bu zamlar ile Ekim ayı başından yapılan doğalgaz ve elektrik zamlarının etkisinin daha çok ekim ayında ortaya çıkacağını ve son çeyrekte devam edeceğini düşünüyorum. Merkez Bankası'ndan gelen bilgiler yapılan hesaplamalara enerji zamlarının katıldığı ve bankanın enflasyon konusunda fazla endişe taşımadığı yönünde. Yine de ekim ayından itibaren fiyatların aylık bazda daha hızlı yükseldiğini görebileceğiz. Ancak geçen yılın baz etkisi dolayısıyla enflasyonda yıl sonu itibariyle geçen yıla göre sınırlı bir iyileşme olabilecek."
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir