Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:…

  • Yazı boyutu
Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde...
  -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:…

Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Yapılan zamların etkisi eylül ayında değil ekim ve kasım aylarında hissedilecek"

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, yapılan zamların etkisinin eylül ayında değil ekim ve kasım aylarında hissedileceğini belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Ekinci, enflasyonun eylül de beklenti dahilinde geldiğini belirterek yapılan zamların etkisinin eylül ayında değil ekim ve kasım aylarında hissedileceğini kaydetti.
     Trusted Sources olarak yılbaşından beri piyasada en yüksek enflasyon bekleyen kurum olduklarını, yüzde 8,5 olan enflasyon beklentilerini temmuz ayında yüzde 7,2'ye çektiklerini hatırlatan Ekinci, "Ancak yapılan son zamlardan sonra yılbaşı enflasyon beklentimizi yüzde 7,6 olarak çok hafif yukarı revize ettik" dedi.
     Baz etkisi sebebiyle eylül ayı sonu itibariyle yıllık enflasyon oranının yüzde 9,19 oranında gerçekleştiğini kaydeden Ekinci, şu değerlendirmede bulundu:
     "Alt kalemlere baktığımızda, alkollü içkilere gelen zam 22 Eylül'de olduğu için kısıtlı, aylık yüzde 0,3 gibi bir artış olmuş bu kalemde, ekim ve kasım aylarında göreceğiz zammın etkisini. Keza konut fiyatlarında da kısıtlı aylık yüzde 0,8 gibi bir artış olmuş, elektrik fiyatlarına yapılan zammın etkisini ekim ve kasım aylarında göreceğiz"
    
    
    

Bu haberi 223 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir