Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... 
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Eylül ayı enflasyonu beklentiler paralelinde... -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Çekirdek enflasyondaki düşüşün sürmesi ekonomideki yavaşlamayı teyit eder nitelikte. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası büyümeyi, enflasyona göre daha öncelikli bir hedef olarak görecektir"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, çekirdek enflasyondaki düşüşün sürmesinin ekonomideki yavaşlamayı teyit ettiğini, önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'nın (MB) büyümeyi, enflasyona göre daha öncelikli bir hedef olarak göreceğini belirtti.
     TÜİK eylül ayı enflasyon verilerini değerlendiren Cömert, yapılan zamların ardından enflasyon beklentilerinin de yukarı çekildiğini, bu açıdan rakamların piyasa beklentisi ile uyumlu geldiğini dile getirerek, "Çekirdek enflasyondaki düşüşün sürmesi de ekonomideki yavaşlamayı teyit eder nitelikte. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası büyümeyi, enflasyona göre daha öncelikli bir hedef olarak görecektir. Gelen rakamın MB'nın para politikasını etkilemesini beklemiyoruz. Bu ay faiz koridoru tavanında 50 baz puan daha indirim yapılmasını bekliyoruz. Buna ek olarak MB'nın fonlama maliyeti de yüzde 5,75 olan politika faizine yaklaştırılacaktır. Ancak piyasada yine de zamların etkisinin görülmesi beklenecektir. Bu açıdan genel olarak tahvil faizlerinde yatay bir seyir görüleceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir