EXPO Yönlendirme Kurulu Toplantısı -İzmir Valisi Cahit Kıraç: -"Bir muhasebe yaptık, 2013 için…

  • Yazı boyutu
EXPO Yönlendirme Kurulu Toplantısı 
  -İzmir Valisi Cahit Kıraç: 
  -"Bir muhasebe yaptık, 2013 için…

EXPO Yönlendirme Kurulu Toplantısı -İzmir Valisi Cahit Kıraç: -"Bir muhasebe yaptık, 2013 için gidilecek yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunduk" -"2013 yılında lobi faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. 50 milyon lira olan bütçemizi 68 milyon lira olarak revize ettik"

EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı İzmir Valisi Cahit Kıraç, adaylık sürecinde 2013 yol haritasının belirlendiğini ifade ederek, "2013 yılında lobi faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. 50 milyon lira olan bütçemizi 68 milyon lira olarak revize ettik" dedi.
     Kıraç, Kaya Termal Otel'de basına kapalı olarak gerçekleştirilen "EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu" toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
     Yönlendirme Kurulu'nun 7. toplantısını yaptığını belirten Kıraç, "Bir muhasebe yaptık. 2013 için gidilecek yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunduk" dedi.
     Adaylık süreci çalışmalarında başarılı bir yılın geride bırakıldığına işaret eden Kıraç, şunları kaydetti:
     "2013 yılında lobi faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. 50 milyon lira olan bütçemizi 68 milyon lira olarak revize ettik. Bütçedeki 18 milyon liralık artış, yurtdışı lobi çalışmalarının hızlandırılması kararı kapsamında yapıldı. Lobicilik faaliyetleri, çok yoğun olarak yaşanacak. Bunun devlet bütçesinden karşılanması için Maliye Bakanlığı'ndan ödenek talep ettik. BIE'ye üye 161 ülkenin delegeleri ve ülke liderleri ile temas kuracağız. Müsterih olun, şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla hedefi aştık."
     Kıraç, lobi faaliyetleri açısından yoğun bir programın kendilerini beklediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Önümüzdeki yıl Paris'te biri Haziran diğeri Kasım ayında iki sunum olacak. O sunumdan sonra yapılacak oylama ile EXPO 2020'nin hangi ülkede yapılacağına karar verilecek. O sürede lobiciliği ve tanıtım faaliyetlerini artırmayı, özellikle uluslararası çalışma programlarının İzmir'de daha çok yer almasını istiyoruz. 5-7 Ocak'ta 150 civarında büyükelçimiz Dışişleri Bakanlığımızın başkanlığında İzmir'de toplanacak. Hem onları EXPO çalışmalarıyla ilgili detaylı olarak bilgilendireceğiz hem de lobicilerimizle büyükelçilerimizi yuvarlak masa toplantılarında buluşturacağız. 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'ni de İzmir'de gerçekleştireceğiz. 100 civarında ülke davet edilecek. 2013'te 5. İktisat Kongresi'ni İzmir'de düzenlemenin çalışması yapılıyor."
    
     -EXPO adaylığı ile yatırımlar başladı-
    
     EXPO'nun, İzmir'in büyüme, gelişme stratejisi olduğunu, kentin bu organizasyona adaylıkla kendine bir çıta koyduğunu ifade eden Kıraç, Cumhuriyetin 100. yılı için belirlenen hedeflere İzmir'in EXPO 2020 ile daha erken kavuşacağını söyledi.
     Kıraç, organizasyonla birlikte 6-7 yıllık sürede 40-50 milyar dolarlık yatırımın İzmir'e gelmesinin sağlanacağını belirterek, "EXPO adaylığının konuşulmasıyla beraber Ege ve İzmir'de 25-30 milyar dolarlık yatırım fiilen başladı. EXPO'yu bir ticari fuar değil biz dünyanın en büyük insanlık buluşması projesi olarak görüyoruz" dedi.
     EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı alanının planlanması çalışmalarının da bittiğini kaydeden Kıraç, itiraz süresinden sonra uygulama planlarının hazırlanacağını bildirdi.
     Kıraç, gazetecilerin, bazı sivil toplum kuruluşlarının bu konuda yapılan yasal düzenlemeye itirazlarının olduğunu hatırlatması üzerine de "Bu konuyla ilgili yasal düzenleme var. Gelişmeleri takip ediyoruz. İstenmeyen bir sonuç çıkmaz. EXPO 2015'ten beri çalışıyoruz. Çıkmasın diye dua edin, diğer alternatifleri düşünmeyin. Herkesin farklı görüş ve fikirleri var ama demokrasi çoğunluk yönetimidir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir