"EXPO Kanunu" -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Bu kanunla İzmir, EXPO…

  • Yazı boyutu
"EXPO Kanunu"  
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: 
  "Bu kanunla İzmir, EXPO…

"EXPO Kanunu" -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Bu kanunla İzmir, EXPO 2020 yolunda önemli bir engeli daha aşmış oldu"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İnciraltı'nın EXPO organizasyon alanı olması konusunda yapılan yasal düzenlemeyle İzmir'in EXPO 2020 yolunda önemli bir engeli daha aştığını bildirdi.
     Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, EXPO Fuar Organizasyonu'nun usul ve esasları belirleyen kanun tasarısının yasalaştığını belirtti.
     Bu kanunla EXPO 2020 için aday olan İzmir'de fuar alanının İnciraltı olması ve burada yapılacak imar uygulamalarına ilişkin usul ve esasları belirlediğini kaydeden Yıldırım, "Bu kanunla İzmir, EXPO 2020 yolunda önemli bir engeli daha aşmış oldu. İzmir, EXPO 2020'ye bir adım daha yaklaştı" dedi.
     Yıldırım, kanuna göre EXPO alanındaki imar uygulamalarının, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'nce yapılacağına işaret ederek, şu bilgileri verdi:
     "Belirlenen EXPO alanı dışında kalan kısımları sağlık, turizm ve nitelikli konut amaçlı planlanacak. İmar planlamalarında ihtiyaç duyulan yol düzenlemeleri için yeterli alan ayrılacak. Kanuna göre, İnciraltı'na yapılacak fuar alanına ilişkin ruhsat işlemleri, jeolojik, jeofizik ve Jeoteknik etütler ise mahalli idare tarafından tanzim ve takip edilecek."
     Kanunla fuar alanında inşa edilecek yapıların, çevrede yapılaşma tehdidine yol açmayacağını da ifade eden Yıldırım, alandaki yapıların sökülüp takılabilir nitelikte geçici yapı elemanları kullanılarak inşa edileceğini, organizasyonun bitimini takip eden bir yıl içinde bu yapıların kaldırılarak, EXPO alanının büyük kentsel yeşil alan olarak düzenleneceğini, sadece alanının yüzde üçünü geçmemek kaydıyla EXPO'ya ilişkin simgesel yapıların korunabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir