EXPO 2020'ye doğru -İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı…

  • Yazı boyutu
EXPO 2020'ye doğru
  -İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve 
  Yürütme Komitesi Başkanı…

EXPO 2020'ye doğru -İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Cahit Kıraç: "Yarışta son düzlüğe girdik. Hem yerelde hem de hükümet nezdinde sıkı çalışmalar sürdürülüyor. "Herkesin bu süreçte çok dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Yalan haberlerle sürece zarar verilmemeli"

İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Cahit Kıraç, "Yarışta son düzlüğe girdik. Hem yerelde hem de hükümet nezdinde sıkı çalışmalar sürdürülüyor. Herkesin bu süreçte çok dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Yalan haberlerle sürece zarar verilmemeli" dedi.
     Kıraç, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi ile Sağlık Muhabirleri Derneği İzmir Temsilciliği üyeleriyle Hilton Oteli'nde sohbet toplantısında bir araya geldi.
     EXPO 2020 için konulan hedefler doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Kıraç, en büyük insanlık buluşmasını İzmir'de gerçekleştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.
     EXPO alanı konusunda gerçeklikle ilgisi olmayan haberlerin sürece zarar verdiğini belirten Kıraç, sağduyu çağrısında bulunarak şöyle konuştu:
     "Yarışta son düzlüğe girdik. Hem yerelde hem de hükümet nezdinde sıkı çalışmalar sürdürülüyor. Herkesin bu süreçte çok dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Yalan haberlerle sürece zarar verilmemeli. Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurmadır. Yürütmeyi durdurmak farklı bir şey, iptal başka bir şey. Yalan haber hoş değil. Plana itiraz edilir. Zaten o alanla ilgili bir yasal düzenlememiz var. Ama bu alan iptal edildi diye haber yazıp bunu da oraya (Uluslararası Sergiler Bürosu'na) gönderirseniz hoş değil. Doğru eleştiriye her zaman açığız. Ama bizim görüşlerimiz alınmadan 'alan iptal edildi' diye yapılan açıklamalar insafsızlıktır."
     İnciraltı imar planına itiraz eden meslek odalarının, kendileriyle görüşmeden dilekçeyi Danıştay'a gönderdiğini kaydeden Kıraç, konunun Danıştay'da görüşüldüğünü, haziran ayına kadar karar verilmesini beklediklerini söyledi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Danıştay'a bildirimleri yaptığını, savunma verdiğini anlatan Kıraç, İzmir'in en güzel yeşil alanını en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirtti.
     "İnciraltı'nda 3 tavuk çiftliği, 2 sera ile o güzel coğrafyanın o şekilde tutmanın kimseye faydasının olmayacağını" dile getiren Kıraç, 276 hektarlık dünyanın en güzel yeşil alanını EXPO alanı olarak İzmir'e kazandırmak istediklerini vurguladı.
     Kıraç, İnciraltı'nın EXPO sonrasında Avrupa'nın en büyük üçüncü yeşil parkı olacağını da açıkladı.
    
     -"Sunuma isim arıyoruz"-
    
     Haziran ayında Paris'te yapacakları dördüncü sunuma Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ı davet edeceklerini kaydeden Kıraç, EXPO 2015'de en çok oyu aldıkları Avrupa ülkelerine ağırlık vereceklerini söyledi. Kıraç, İnciraltı'nı planlayacak dünyaca ünlü Irak kökenli mimar Zaha Hadid'in de sunuma katılacağına işaret etti. Kıraç, Paris'teki sunuma götürecekleri akademisyen, sanatçı, bilim adamı konusunda yoğun şekilde çalıştıklarını, isim önerilerine açık olduklarını dile getirdi.
     Eylül ayında, Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) üye 163 ülkenin delegesini İzmir'deki sempozyumda buluşturacaklarını açıklayan Kıraç, delegelerin İzmir'in sokağında, pazarında, ören yerinde gezeceğini, İzmirlinin projeyi ne kadar sahiplendiğini yerinde göreceğini ifade etti. Sempozyuma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyelerini davet edeceklerini söyleyen Kıraç, ayrıca her bakanın 4-5 ülkeye EXPO için gidip lobi yapacağını anlattı.
     EXPO adaylığı için 25 civarındaki İzmirli işadamını ve fahri konsolosu görevlendirdiklerini hatırlatan Kıraç, dünyayı 5 ayrı bölgeye ayırıp çalıştıklarını, ülkeleri paylaştıklarını dile getirdi.
     Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temaslarında İzmir'in EXPO adaylığını gündeme getirdiklerini kaydeden Cahit Kıraç, BIE'nin 163 delegesinden 123'ü ile birebir görüşmelerin yapıldığını belirtti.
     İzmir Valisi Cahit Kıraç, hükümetin ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sürece büyük destek verdiğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan ile Afrika Zirvesi'ne katılacaklarını, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Çin ve Uzak Doğu'ya yönelik bir ziyaret planladıklarını dile getirdi.
    
     -"Dubai ile İzmir mukayese edilmez"-
    
     EXPO yarışında bazı ülkelerin promosyon, hediye ve vaatlerde bulunduğuna dikkati çeken Kıraç, Türkiye'nin ise karşılıklı ekonomik işbirliği ve İzmir'in tarihi geçmişini, doğal güzelliklerini ortaya koyduğunu ifade etti. Aday ülkeleri takip ettiklerini belirten Kıraç, şunları söyledi:
     "Biz İzmir olarak üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. 2020'nin Dubai'de olması halinde ısı 50 derecede, klimaların altında bir yapı. Sanal ortamda Dubai önde görünüyor ama alanı çok uygun değil. Oysa İzmir 75 milyon ülkenin dev bir şehri. 36 ayrı uygarlığa ev sahipliği yapmış 8 bin 500 yıllık bir şehir ile asıl Dubai mukayese edilmez. Biz kendimizi şanslı görüyoruz. Hükümet arkamızda. Lobiciliği de son noktaya kadar artıracağız. Kişisel tatminlerin ötesinde EXPO dünyanın en büyük insanlık buluşmasıysa, bütün bu kriterleri koyduğumuz zaman İzmir'in EXPO'da rakibinin olmayacağını düşünüyorum."
     Toplantıya EXPO Genel Sekreteri Ergüder Can ile İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 380 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir