"EXPO 2020 İzmir" Ege Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı -Kültür ve Turizm Bakanı Günay: "2020…

  • Yazı boyutu
"EXPO 2020 İzmir" Ege Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı
  -Kültür ve Turizm Bakanı Günay:
  "2020…

"EXPO 2020 İzmir" Ege Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı -Kültür ve Turizm Bakanı Günay: "2020 EXPO'sunun İzmir'e gelmesi bir Türkiye projesi"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2020'nin İzmir'e gelmesinin bir "Türkiye projesi" olduğunu söyledi.
     Bakan Günay, Kaya Termal Otel'de gerçekleştirilen "EXPO 2020 İzmir" Ege Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, EXPO'nun herkes için özel, bütün sivil toplumun sahiplenmesi gereken bir proje olduğunu belirtti.
     Sivil toplum kuruluşlarının tamamının ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerin bunda sorumluluk taşıması, işin öncüsü olması gerektiğini kaydeden Bakan Günay, "Daha fazla yeşil alan üretmek, daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak için hepimize görevler düşüyor" dedi.
     Projeyi İzmir'le sınırlı tutmamanın gerektiğine dikkati çeken Günay şöyle konuştu:
     "2020 EXPO'sunun İzmir'e gelmesi bir Türkiye projesi. Odaklandığı yer Ege Bölgesi. Sağlık temasına odaklanmış olan bir proje. Geçen sefer de sağlık teması üzerinden yürütmüştük. Güvenlik, barış, açlık, sağlık bunlar çok temel sorunlar. İşin ticari boyutu olacak. Ulaşım, turizm boyutu olacak. Bu çerçevede yoğun biçimde biz de içindeyiz. Seçimlerden önce bunu ilan ederek toplumun ortak projesi haline getirmeye çalıştık. O niyetle hep birlikte çalışıyoruz."
     Türkiye'nin dünya turizminde bilinen bir ülke haline geldiğini ve İngiltere'yi geçerek dünyada 6. sıraya yerleştiğini belirten Bakan Günay, daha yüksek kültür ve gelir gruplarına hitap eden bir turizm geliştirmenin gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.
     Ege Bölgesi'nin butik turizm için en uygun bölge olduğunu ifade eden Günay, "Ege Bölgesi'nde kültür turizmi harekatı başlatmaya çalışıyoruz. Bu bölgede yatak kapasitesi eksiğimiz var. Bütün bölgenin, toplam yatak kapasitesi olarak Antalya'yı geçmesi zor. Daha doğayla, tarihle iç içe bir konsepti yakalamamız gerekiyor" dedi.
     Yılda 100 milyon doların üzerinde bir tanıtım bütçeleri olduğunu, özel sektörün de işin içerisine girmesiyle bu rakamın yükseldiğini belirten Günay, fuarlarda İzmir'e özel yer vermeye çalıştıklarını, tanıtım görsellerinde Ege Bölgesi'nin bulunmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
     EXPO'yla ilgili yapılacak sunuma muhtemelen kendisinin katılacağını kaydeden Günay, "Hükümet olarak biz buradan destekleyiciyiz. Biz üzerimize ne düşüyorsa hepsine hazır olduğumuzu dünyaya söyleyeceğiz ama dünya İzmir'in sokaktaki çocuğundan valisine kadar projeyi sahiplendiğini görmeli" dedi.
     İzmir'in EXPO 2020'ye adaylığıyla ilgili tanıtım çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Günay, Afrika'dan Amerika'ya kadar dünyadaki tüm fuarlarda bunu yaptıklarını söyledi.
     Bakan Günay, İzmir'de EXPO alanı olarak belirlenen alanı, organizasyon olsa da olmasa da, İzmir'e armağan etmek istediklerini kaydetti.
    
     -Türkiye'deki kazı çalışmaları-
    
     Türkiye'nin kazılarda çok iyi bir yere geldiğini, kazılar için 2002 yılında 1 milyon lira ayrılmezken geçen yıl 48 milyon liranın ödeneğin bu işe ayrıldığını ifade eden Günay, Türkiye'nin dünyada en fazla kazı yapan ve kaynak ayıran ülkelerden biri haline geldiğini belirtti.
     Türkiye'nin dört bir yanında yapımı devam eden ve projelendirilen müzelerin olduğuna değinen Günay, İzmir gibi bir ilin birden fazla müzeyi hak ettiğini kaydetti.
     Ege Bölgesi'nin, dünyanın kültürel ve tarihi zenginlikler bakımından en zengin bölgelerinden biri olduğuna dikkati çeken Bakan Günay, "Tüm müze çalışmalarımızla bölgeyi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Ege Bölgesi, çok zengin bir bölgedir ve merkezi de İzmir'dir" şeklinde konuştu.
     Günay, her yerde yapımı devam eden müzelerin, aynı zamanda Türkiye'nin yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan kültür ve sanat varlıklarını geri almasına da yardımcı olduğunu, eserleri vermek istemeyenlerin artık "nerede muhafaza edip sergileyeceksiniz" şeklinde arguman geliştiremediğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir