EXPO 2016 Antalya Bilgilendirme Toplantısı -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar…

  • Yazı boyutu
EXPO 2016 Antalya Bilgilendirme Toplantısı
  -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar…

EXPO 2016 Antalya Bilgilendirme Toplantısı -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sumaytaoğlu: "EXPO kanunu tasarısını önümüzdeki hafta sayın Başbakanımızın Meclise göndermesini bekliyoruz"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu, "EXPO Kanunu tasarısını önümüzdeki hafta sayın Başbakanımızın Meclise göndermesini bekliyoruz" dedi
     İller Bankası 5. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen EXPO 2016 Antalya Bilgilendirme Toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Osman Budak ile il genelindeki kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
     Müsteşar Yardımcısı Sumaytaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, EXPO Kanunu tasarısını 23 Mart'ta Meclise sunulmak üzere Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi.
     Geçen hafta çeşitli kurum ve kuruluşlarca getirilen taslakların Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu ifade eden Sumaytaoğlu, "Bütün imzaların tamamlandığı taslak, sayın Başbakanımızın önünde. EXPO Kanunu tasarısını önümüzdeki hafta sayın Başbakanımızın Meclise göndermesini bekliyoruz. Buradan bunu müjdelemek istiyorum. Yani kanun inşallah önümüzdeki hafta Meclis gündemine gelecek. Meclis kapanmadan da kanunumuzu çıkaracağız" diye konuştu.
     Taslakta merkezi teşkilat, yerel otoriteler ve sivil toplum örgütleri arasında etkin ve seri bir koordinasyona imkan veren bir yapının olduğunu dile getiren Sumaytaoğlu, "7 olan yönetim kurulu üye sayısı 9'a çıktı. Danışma ve Yönlendirme Kurulu 33 üyeye çıktı. İcra Komitesi 5 üyeden oluşacak. Ayrıca Antalya'da bir genel sekreterlik ve Ankara'da bir ofis kuruluyor" dedi.
     Kanun tasarısında genel ve yerel bütçeden olmak üzere iki gelir kaleminin bulunduğunu, bu gelir ile organizasyona ait her türlü giderlere de yer verildiğini ifade eden Sumaytaoğlu, tasarıda ayrıca yabancı personel çalıştırılması, fikir ve sinai mülkiyet hakları ve yarışmalarla ilgili düzenlemeler de yer aldığını söyledi.
     Tasarıda imar ile ilgili tek yetkili mercinin Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak tanımladığını anlatan Sumaytaoğlu, şunları kaydetti:
     "Yaklaşık 110 hektarlık alan dışında ek bir alana ihtiyaç duyulduğu taktirde kamulaştırma da yapılabilecek. Uzun süreli kiralama yapabilecek. Ankara'da uzak gibi görünsek de EXPO bizim hayatımıza girmiş durumda. Haftada en az bir gün sayın Bakanımıza EXPO ile bilgilendirme yapıyoruz. Bütün paydaşlar süreci sahiplenir ise EXPO 2016 Antalya'nın başarıya ulaşmaması ve dünyada örnek gösterilecek bir EXPO olmaması için hiçbir neden yok. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sizlerden de aynı desteği bekliyoruz."
     Organizasyonun sadece yerel ölçekte kalmasını istemediklerini vurgulayan Sumaytaoğlu, organizasyonun bütün Türkiye'nin sahiplenmesi gereken bir organizasyon olduğunu dile getirdi.
     Sumaytaoğlu, EXPO 2016 Antalya tanıtım filminin RTÜK tarafından onaylandığını, filmin iki hafta içerisinde televizyon kanallarında yayımlanacağını sözlerine ekledi.
     Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da EXPO 2016 Antalya konusunda neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi.
     Altıparmak, EXPO 2016 Antalya'nın temasının "çocuk ve çiçekler" olduğunu, ancak etkinlik kapsamında konferanslar, kongreler, seminerler ve sergilerin de düzenleneceğini anlattı.
     Antalya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu'nun "EXPO 2016 Antalya" ile ilgili yaptığı sunumun ardından toplantı sona erdi.
    
    
    

Bu haberi 316 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir