Euromoney'den Akbanka 6. kez Özel Bankacılık Ödülü -Akbank Private Banking'den sorumlu…

  • Yazı boyutu
Euromoney'den Akbanka 6. kez Özel Bankacılık Ödülü
     -Akbank Private Banking'den sorumlu…

Euromoney'den Akbanka 6. kez Özel Bankacılık Ödülü -Akbank Private Banking'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı: -"17 milyar liralık bir tutara yön veriyoruz. Bu sene 12. yılını kutladığımız Private Banking bölümümüz, sektördeki öncülüğümüzün açık bir göstergesi" -"Son 1 yılda içinde yurt dışı yerleşik müşterilerden 1 milyar dolar tutarında yeni para girişi sağladık"

Dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney'nin "En İyi Özel Bankacılık Ödülü"nü bu yıl da Akbank Private Banking kazandı.
     Yapılan açıklamaya göre, Akbank Private Banking, Türkiye'nin sekiz kez değerlendirmeye alındığı ve küresel bankacılık çevrelerinde büyük önem verilen ödülü altıncı kez kazanırken, ödülü dört yıl üst üste kazanarak bir rekora imza attı.
     Akbank yine ilk kez, Güvenlik, Yatırım Ürünleri Çeşitliliği de dahil olmak üzere 7 Kategori'de birden "Türkiye'nin En İyisi" ödüllerinin sahibi de oldu.
     "Best Private Banking Awards" ödül töreni, dünyanın dört bir yanından üst düzey banka yöneticilerinin katılımıyla 21 Şubat'ta Londra'da düzenlendi. Törende "Türkiye'nin En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu" ödülünü, Akbank Private Banking'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Euromoney yetkililerinden aldı.
     Euromoney tarafından ödüle ilişkin yapılan açıklamada, önde gelen uluslararası Private Banking profesyonellerinin titiz değerlendirme ve görüşlerinin yanında, Akbank Private Banking'in toplam yönetilen varlık büyüklüğü, söz konusu varlıklardaki artış ve karlılık, müşterilerinin yatırımları için sunduğu geniş ürün ve hizmet yelpazesi ve hizmet kalitesinin, "Best Private Banking Services Overall - Türkiye'nin En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu" ödülününün Akbank Private Banking'e verilmesinde etkili olduğu belirtildi.
     Akbank Private Banking bu yıl, "Türkiye'nin En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu" ödülünün yanında, Türkiye'de ilk kez Euromoney Ödülleri'nde "7 Kategori'de birden "Türkiye'nin En İyisi" olarak belirlendi.
    
     -"Akbank Private Banking olarak, küresel ölçekte sürdürdüğümüz rekabette her zaman en önde gitmeye devam edeceğiz"-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Private Banking'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, "Türkiye'nin En Değerli Banka Markası" olan Akbank'ın marka değerini daha da yukarı taşıma hedefine paralel olarak, en iyi hizmet ile müşterilerinin risk alma iştahlarına paralel en uygun kazancı sağlamaya devam ettiklerini vurguladı.
     Euromoney "Best Private Banking" ödülüne uzanan yolda, Akbank'ın "Kalıcı Liderlik" vizyonu çerçevesinde, etkin bir ekip çalışması yürüttüklerinin altını çizen Galatalı, gösterdikleri başarının global bazda büyük önemi bulunduğuna işaret etti. Özellikle, özel bankacılık alanında sınırların büyük ölçüde kalktığına işaret eden Galatalı, "Akbank Private Banking olarak, küresel ölçekte sürdürdüğümüz rekabette her zaman en önde gitmeye devam edeceğiz" dedi.
     Özel bankacılık hizmetlerinin, düşük faiz ortamlarında daha büyük önem kazandığına işaret eden Galatalı, "Tüm dünyada faiz oranları sıfıra yakın düzeylerde seyrederken, Türkiye'de de düşüş eğiliminin hız kazanması, birikimi olan müşterilerin talebini artırıyor, dönemsel olarak farklı ürünlere ve para birimlerine yönelmelerine yol açıyor" dedi.
     Galatalı, şunları kaydetti:
     "Nitelikli insan gücümüzün bilgi ve deneyimleri ile 17 milyar liralık bir tutara yön veriyoruz. Türkiye'de henüz özel bankacılık hizmeti yokken Akbank bünyesinde kurulan ve bu sene 12. yılını kutladığımız Private Banking bölümümüz, sektördeki öncülüğümüzün açık bir göstergesi."
     Galatalı, Akbank Private Banking'in, Akyatırım işbirliği ile müşterilerine, dünyanın hemen her yerinden en iyi yatırım araçlarının yanında, Franklin Templeton fonları ve diğer Yabancı Menkul Kıymet Fonları ve Emtia Fonu gibi yatırım araçlarına yatırım olanakları da sunduklarına işaret ederek, "BRIC ülkelerine yatırım yapan B tipi fonunu müşterilerimize ilk kez biz sunduk, gelişmiş ülkelerin hisse senetlerine yatırım yapan ilk fonu da biz kurduk.
     Dünyanın en büyük fon yönetim kuruluşlarından Franklin Templeton işbirliğiyle Franklin Templeton Şemsiye Fon'larını Türk yatırımcılarına sunduk, Bu ve benzeri yenilikçi çalışmalarımızla sektörümüze öncülük etmeye devam ediyoruz. Private Banking birimimizin, böylesi uluslararası prestijli bir ödülü son 4 yılda ardı ardına olmak üzere Türkiye adına altıncı kez kazanmasından dolayı gurur duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.
     Akbank Private Banking müşterilerinin aylık ortalama 1 milyar 500 milyon dolarlık türev işlemi ve 1 milyar liralık döviz işlemi yaptığını belirten Galatalı, "Son 1 yılda 1 milyar 500 milyon liralık özel sektör tahvili satışı gerçekleştirdik ve aynı süre içinde yurt dışı yerleşik müşterilerden 1 milyar dolar tutarında yeni para girişi sağladık" dedi.
    
     -"İstikrarlı büyümeyi yakalayan Akbank Private Banking 2013'te de kesintisiz büyümeyi sürdürüyor"-
    
     Galatalı, Akbank Private Banking olarak istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiklerine işaret ederek, "Son yıllarda istikrarlı bir büyüme yakalamış olan Akbank Private Banking olarak son 5 yıldaki ortalama büyüme oranımız yüzde 25 ile sektörün ortalamasının üzerindedir" dedi.
     Galatalı, hedef müşteri segmentindeki hızlı büyümeye dikkati çekerek, "Türkiye'de 250 bin lira ve üzeri mevduatın toplam büyüklüğüne bakıldığında, yılsonu itibarıyla yıllık bazda yüzde 10'luk artış ile 737 milyar liraya ulaşıldığını görüyoruz. Özellikle, 1 milyon lira ve üzeri mevduatların hacmi bu dönemde yüzde 13 artarak 354 milyar liraya ulaştı.
     "Türkiye'de aynı dönemde 250 bin lira ve üzeri hesap adedi ise yüzde 18 artarak 285 bini, 1 milyon lira ve üzeri büyüklüğe sahip mevduat hesap adedi ise yüzde 12 artarak 52 bini aştı; bunlar da, bizim müşteri segmentimizdeki hızlı artışı ortaya koyuyor. Bu nedenle, büyüme hedefimizi ekonomideki büyümeye paralel değil, müşteri segmentimizdeki büyümeye paralel olarak belirledik" dedi.
    
     Akbank Private Banking'in 2013 yeniliklerini de anlatan Galatalı, global piyasalarda işlem yapmak için "Trade All Platformu"nu devreye sokmayı planladıklarını anlattı. Galatalı, Akyatırım'ın Trade All Platformu ile FX Leverage, Futures, Yabancı Hisse Senedi ve CFD işlemlerinin tek platform üzerinden yapılabildiğini söyledi.
     Akbank Private Banking'in, "Serbest Fon" adıyla mutlak getiri amaçlı yeni bir alternatif yatırım aracı da geliştirdiğini vurgulayan Galatalı, "Serbest fon, esnek bir yapıda olup, aktif yönetilen ve sadece özel bankacılık müşterilerinin yararlanabildiği bir fondur. Yıl sonuna kadar 100 milyon lira fon büyüklüğü hedeflenmektedir" dedi. Akbank Private Banking müşterilerinin 15 milyon liralık BES yatırımı yapmalarına aracılık ettiklerini vurgulayan Galatalı, bu miktarı yıl sonuna kadar 50 milyon liraya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Galatalı ayrıca, müşterilerine farklı özellikler sunan yeni bir Wings kredi kartı çıkarttıklarını da ekledi.
    
    
     -"Özel bankacılıkta Türkiye Lideri Akbank Private Banking bölgesel güç olma yolunda büyümeye devam ediyor"-
    
     Ulaştıkları portföy büyüklükleri ile yakaladıkları liderliği art arda aldıkları ödüllerin de teyit ettiğine dikkat çeken Galatalı, Kafkaslar ve Orta Asya'daki Türki Cumhuriyetler ve Orta doğu ülkelerinde pazarlama faaliyetlerini artırarak Türkiye'ye portföy çekmeyi de görev olarak benimsediklerini vurguladı ve şöyle devam etti:
     "2012 yılında Orta doğu bölgesindeki pastadan pay almak amacıyla Akbank Dubai ofisine sadece Private Banking hizmeti verecek bir müşteri ilişkileri yöneticisi konuşlandırdık. Potansiyeli çok yüksek olan bu bölgedeki müşterilerin varlıklarını ülkemize çekmek ve gayrimenkul yatırımlarını kredilendirmek başlıca önceliklerimizdir. Bugüne kadar 50 milyon lira varlık girişi sağladığımız bölgedeki büyüklüğümüzün 2013 yılsonu itibarıyla 250 milyon lira seviyesine taşımayı hedefliyoruz."
     Galatalı, tüm yenilikleri daha çok müşteriye doğrudan ulaştırabilmek, potansiyel müşterileri bulup portföylerine katabilmek için, Anadolu'da ve İstanbul'da potansiyel görülen yerlerde şube açarak şube ağını genişlettiklerini söyledi.
     Akbank Private Banking olarak çağdaş sanata desteği 10 yıldır aralıksız olarak sürdürmekte olduklarını da vurgulayan Galatalı, "Müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı ilke edinirken, sanat piyasaları ve yeni sanat eğilimleri ile ilgili bilgilendirmeleri de müşterilerimizle sürekli paylaşarak, onların farklı taleplerini karşılamayı görev bildik" dedi.
     Galatalı, çağdaş sanata önem veren ve çok yönlü etkinlikler ile çağdaş sanata sürekli destek veren Akbank Private Banking olarak bu çerçevede birçok farklı projeye imza attıklarını da anımsattı.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir