EUbuild EE Binalarda Enerji Verimliliği Projesi tanıtıldı -İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin…

  • Yazı boyutu
EUbuild EE Binalarda Enerji Verimliliği Projesi tanıtıldı
  -İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin…

EUbuild EE Binalarda Enerji Verimliliği Projesi tanıtıldı -İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç: -"Türkiye'de 12 aylık enerji ithalatının 3 ayı enerji verimli binalarla tasarruf edilmesi mümkün"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), AB üyesi ve Balkan ülkeleri ortaklığında yürüttüğü EUbuild EE Binalarda Enerji Verimliliği Projesi'nin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.
     İMSAD açıklamasına göre, konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, EUbuild Projesi'yle İMSAD'ın 9 ülke, 49 ortak ve iştirakçi kurumla birlikte önemli bir sektörler arası işbirliği örneği göstererek Binalarda Enerji Verimliliğinin Finansmanı ile ilgili önemli sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
     İMSAD'ın İnşaat Sanayisi için hazırladığı projelerin artık EUbuild adı altında sürdürülebilir bir marka olduğunu belirten Bilmaç, "Bu projemizle gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim" dedi.
     Bilmaç, Türkiye'de 12 aylık enerji ithalatının 3 ayının enerji verimli binalarla tasarruf edilmesinin mümkün olduğunu açıkladı.
     EUbuild EE Proje Koordinatörü Aygen Erkal ve EUbuild Proje Araştırmacısı Ebru Acuner ise enerji konusunun tek elde toplanması gerektiğini vurgulayarak Türkiye'de bir enerji ajansının kurulması sonucuna varıldığını kaydetti.
     Basın toplantısında Türkiye'de binalarda enerji verimliliği ve finansmanının geliştirilmesi konusunda yol haritası da kamuoyuyla paylaşıldı.
     Bu yol haritası içinde "ülke genelinde ve uluslararası alanda binalar ve enerji sektörü terminolojilerinin uyumunun sağlanması", "hükümet destekli verimlilik artırıcı proje ve gönüllü anlaşma desteklerinin binalar için de tanımlanması", "verilen kredilerin geniş tabanlı kullanılabilmeleri için başta düşük faiz ve uzun dönemli olmak üzere özel durumlarının tanımlanması ve çıktılarının izlenmesi", "ülkede ticari sektörde faaliyet gösteren 'Eximbank' gibi, enerji verimliliği finansmanının geliştirilmesinden sorumlu bir çatı finans kurumunun oluşturulması", "orta (2030) ve uzun dönemler (2050) için zorunlu enerji verimliliği hedefleri ile birlikte farklı stratejileri de içeren alternatif senaryo analizlerinin ve projeksiyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi", "yenilenebilir enerji uygulamalarının teşviki için alım garantisi ve gönüllü salım ticareti uygulamalarının etkinliklerinin arttırılması ve enerji verimliliği stratejileri ile sinerji etkisinin yaratılması", "Türkiye'de ilgili tüm önerilerin / stratejilerin / uygulamaların geliştirilmesi, düzenli olarak izlenmesi, doğrulanması ve yaygınlaştırılması için 'Ajans' yapısının oluşturulması" şeklinde bir dizi öneri yer alıyor.
     Konuşmacılar Türkiye'de binalarda alınacak enerji verimliliği tedbirleriyle 12-15 milyar dolar tasarruf edilebileceği üstünde durarak, Türkiye'nin geçen yıl açıklanan cari açığının yüzde 20'sinin, enerji ithalatının ise yüzde 30'unun enerji verimliliği yoluyla bertaraf edilebileceğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 94 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir