ETSİÇ ortak açıklaması: -"Türkiye, ekonomik refah yolunda dinamik adımlarla ilerliyor" -"Arap…

  • Yazı boyutu
ETSİÇ ortak açıklaması:
  -"Türkiye, ekonomik refah yolunda dinamik adımlarla ilerliyor"
  -"Arap…

ETSİÇ ortak açıklaması: -"Türkiye, ekonomik refah yolunda dinamik adımlarla ilerliyor" -"Arap Baharı ile tetiklenen gelişmelerin gündeme getirdiği yeni ekonomik fırsatlar ve gayeler ile küresel ekonomik büyümenin karşı karşıya olduğu güçlükler, iki ülkenin ticaret ve yatırım alanlarında her zamankinden daha yakın çalışması gerektiğini ortaya koymaktadır"

Ekonomik ve Ticari İşbirliği Stratejik Çerçevesi Toplantısı'nın ardından yapılan ortak açıklamada, Türkiye'nin ekonomik refah yolunda dinamik adımlarla ilerlediği kaydedildi.
     ABD-Türkiye Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi'nin (ETSİÇ) İkinci Bakanlar Toplantısı, Türkiye tarafından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın, ABD tarafından ise ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk ve ABD Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank'ın katılımıyla dün Ankara'da gerçekleştirildi.
     Toplantı kapsamında yapılan ortak açıklamada, dün Ekonomik ve Ticari İşbirliği Stratejik Çerçevesi'nin ikinci toplantısı yapıldığı anımsatılarak, görüşmelerin, Başkan Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2009 yılı Nisan ayında, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerin daha üst seviyeye çıkarılmasına yönelik olarak yaptıkları taahhüdün uygulanmasına odaklanıldığı ifade edildi.
     Türkiye'nin, ekonomik refah yolunda dinamik adımlarla ilerlediği vurgulanan ortak açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
     "Bu güçlü büyüme, iş adamlarımız arasında tamamen yeni bir ticari işbirliği seviyesine ulaşılması ve Hükümetlerimizin ekonomik alanda, hem ikili hem de bölgesel düzeyde daha yakın bir biçimde birlikte çalışması için temel teşkil etmektedir. Türk ve Amerikan özel sektörleri daha yakın ikili ekonomik ilişkilerden doğabilecek iş imkanlarına büyük ilgi göstermektedir.
     Birinci toplantımızdan bu yana olan faaliyetler, ikili ekonomik ortaklık kapsamında Türkiye ve ABD'nin sahip olduğu önemli menfaatleri belirginleştirmiştir. Arap Baharı ile tetiklenen gelişmelerin gündeme getirdiği yeni ekonomik fırsatlar ve gayeler ile küresel ekonomik büyümenin karşı karşıya olduğu güçlükler, iki ülkenin ticaret ve yatırım alanlarında her zamankinden daha yakın çalışması gerektiğini ortaya koymaktadır."
     Türkiye-ABD İş Konseyi'nin önerileri dahil olmak üzere, özel sektörden ekonomik ilişkilerin nasıl güçlendirileceğine dair gelen birçok girişim ve önerinin de ele alındığı belirtilen toplantıda, her iki ülkede girişimcilik ve yenilikçilikle beraber doğrudan uluslararası yatırımın geliştirilmesine yönelik çabalar konusunda nasıl daha iyi işbirliği yapılacağının tartışıldığı kaydedildi ve şöyle devam edildi:
     "Öncelikli sanayi sektörlerinde yeni girişimcilik potansiyellerini vurguladık. Ticaret ve yatırımın daha da gelişmesinin önündeki zorlukları ve bu zorlukların giderilmesine ilişkin yöntemleri de tartıştık. Son olarak, özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da ve ayrıca Sahraaltı Afrikası, Orta Asya, Latin Amerika ve Pasifik bölgesinde üçüncü ülke pazarlarında büyüme potansiyelinin keşfedilmesi amacıyla, ABD ve Türk iş dünyaları arasında işbirliğinin ve ilişkinin geliştirilmesini teşvik etmek üzere hükümetlerimiz için var olan potansiyel konusunda fikir alışverişinde bulunduk."
     Açıklamada, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirecek hususlarda ortak noktalar tespit edildiği de belirtilerek, ortak noktalar şöyle sıralandı:
     -Her iki taraftan tespit edilecek yüksek düzeyli koordinatörler vasıtasıyla, Bakanlar seviyesindeki yıllık toplantılar arasındaki süreçte ETSİÇ çalışmalarının güçlendirilmesi
     -Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin dış ticarete katılımlarına yardımcı olmak amacıyla yeni yöntemlerin uygulanması
     -Türkiye, ABD ve üçüncü ülkelerde belirli altyapı proje fırsatları konusunda işbirliğini geliştirmek amacıyla müteahhitlik ve mühendislik sektörlerinde önde gelen Türk ve Amerikan firmalarının katılımı ile bir sempozyum düzenlenmesi
     -Türkiye'nin 264 sanayi bölgesinde enerji tüketimini azaltmak amacıyla Sıfıra Yakın Bölge teknik eğitim programı ve Türkiye'de akıllı şebeke inşasında ABD ve Türk özel sektör firmaları işbirliğini güçlendirmeye yönelik yöntemler konusunu hedef alan bir Akıllı Şebeke Çalıştayı düzenlenmesi,
     -Dünya Bankası ile işbirliği içinde bir İş Yapma Kolaylığı Sempozyumu düzenlenmesi ve 2012 Aralık ayında Türkiye'ye bir ABD Savunma ve Havacılık Ticaret Heyeti ziyareti düzenlenmesi
     Açıklamada, gelecek yıl, sıralanan bu hususları ve Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) ile Ekonomik Ortaklık Komisyonu (EOK) kapsamında ele alınanlar dahil, ekonomik konularda uzman seviyesinde yapılan düzenli görüşmeler çerçevesindeki diğer girişimleri takip etme amacında olunduğu belirtilerek, "Üçüncü Çerçeve Toplantısını 2013 yılının ilk yarısında Vaşington'da düzenlemeyi öngörüyoruz" ifadesi kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir