"Etkili Bağışçılık ve İlham Veren Bağışçılık Öyküleri"semineri

  • Yazı boyutu
"Etkili Bağışçılık ve İlham Veren Bağışçılık Öyküleri"semineri

Türkiye'de sanat ve miras danışmanlığı hizmetlerini hayata geçiren Yapı Kredi Private Banking, Filantropi (Bağış) Danışmanlığı hizmeti de verecek

Yapı Kredi Private Banking, sanat ve miras danışmanlığı hizmetlerinin ardından Filantropi (Bağış) Danışmanlığı hizmetini de başlattı.
     TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı) işbirliğiyle sunulan hizmet kapsamında Rahmi Koç Müzesi'nde Yapı Kredi Private Banking müşterileri için "Etkili Bağışçılık ve İlham Veren Bağışçılık Öyküleri"konulu bir seminer düzenlendi.
     Seminerin konukları, Britanya İmparatorluk Nişanı ve Asalet Unvanı sahibi Dame Stephanie Shirley ile Türk Filantropi Vakfı kurucusu, Türk işadamı Haldun Taşman oldu. Seminerin moderatorlüğünü ise dünyanın önde gelen kuruluşlarına danışmanlık yapan filantropi uzmanı Roberta d'Estachio yaptı.
     Seminerde konuşan Yapı Kredi Özel Bankacılık Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü Ayşe İmre Tüylü, pek çok konuda olduğu gibi, filantropi danışmanlığı konusunda da uzman tavsiyelerine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
     Tüylü, bu amaçla Yapı Kredi Private Banking bünyesinde verilen hizmetlere filantropi danışmanlığını da eklediklerini ifade ederek, "Yapı Kredi Private Banking olarak, geçtiğimiz dönemde miras, sanat danışmanlığı gibi, müşterilerimizin beklentilerine yönelik, öncü ve seçkin hizmetler sunduk. Türkiye'de bir ilk olan bu hizmet ile müşterilerimize etkili bağışçılık konusunda rehberlik etmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.
     Bağış konusunda bilinmesi ve planlaması gereken pek çok farklı detay olduğunu belirten Tüylü,"Bu hizmeti sunarken TÜSEV ile güçlü bir işbirliği gerçekleştireceğiz. Böylelikle müşterilerimiz bağış yaparken kurum ya da projenin seçim sürecinden vakıf kurma prosedürüne kadar konunun hukuki ve mali boyutu ile ilgili tüm desteği bizden alabilecek" dedi.
     TÜSEV Mütevelliler Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder de Türkiye'de sivil toplumun gelişebilmesi bağışçılığın yaygınlaşması ve gelişmesiyle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayarak, "Buna büyük katkısı olacağına inandığımız bağış danışmanlığı hizmetini sağlayarak sadece daha fazla değil, daha etkili ve stratejik bağışlar yapılmasını teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bugün Yapı Kredi işbirliği ile ilki düzenlenen bağışçılık semineri ise ülkemizden ve dünyadan filantropistlerin ilham verici öykülerinin paylaşılması için eşsiz bir platform sunuyor" şeklinde konuştu.
     Dame Stephanie Shirley ise filantropiye nasıl başladığını ve bugün bağışın dünyada nasıl bir rol oynadığına değinerek, "Ben hiçbir zaman bağış yaparken sessiz kalmadım, aksine bunu hep duyurdum. Bu şekilde diğerlerini de isimsiz bağış yapmaktan kaçınmaya, onları bu bağışı yapmaya iten şeyleri açıklamaya teşvik ettim. Böylelikle yapılanların başkalarına da ilham vermesini umdum" dedi.
     Hükümetlerin, özellikle de politikacıların bağışlarla nelerin başarılabildiğini görebilmeleri için bu sesleri duyması gerektiğini belirten Shirley, şöyle konuştu:
     "Böylelikle bağışçılığın, politik amaçlar gütmeyen, bağımsız bireyler tarafından gerçekleştirilen gönüllü bir hareket olduğunu görme fırsatı bulacaklar. Medyanın da yaptığımız işi doğru şekilde takdir edebilmesi ya da eleştirebilmesi bu konudaki farkındalığının artmasına bağlı. Türkiye'deki filantropistler için Yapı Kredi hayati bir rol oynuyor. Türkiye'nin sahip olduğu değerlerine bağlılığı ve kültürel geleneğinde filantropi doğal bir yer kaplıyor. Türkiye'de bağışçıların ağırlıklı üniversite, hastane, müze gibi yapıları topluma armağan ettiğini görüyorum. Bu yapının insan kaynakları ve sosyal girişim programlarına destekler doğrultusunda evrimleşmesi gerekir"
     Türk Filantropi Vakfı İcra Kurulu Başkanı, Bolu Bağışçılar Vakfı ve Arizona Bağışçılar Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Haldun Taşman ise dünyada hızla gelişmekte olan filantropiyi sadece bir kuruma ya da kişiye bağış yapmak olarak değil bir tür hayata bakış açısı olarak görmek gerektiğini kaydetti.
     Taşman, bağışçılığın sadece servetle değil, duygularla dahil olabilecek bir şey olduğunu belirterek, "Ne kadar çok verirseniz, o kadar çok alırsınız. Filantropi sayesinde sesimizi duyurma, aynı yöne baktığımız ve aynı amaçlar için çaba gösterdiğimiz pek çok insanla buluşma fırsatı buluyoruz. Günümüzde servetinin tamamını ya da büyük bir çoğunluğunu filantropiye adamak için hayattayken sözleşmeler imzalayanlar var. Hayatın anlamının fark yaratmak olduğuna duyduğum inançla, başka hayatlara dokunmaktan ve bunun sonuçlarını görmekten büyük haz duyuyorum. Bir Türk olarak bu işe Amerika'da başlamış olsam da, gördüğüm filantropi modellerini hem Amerika'da kurduğum vakıf üzerinden hem de Türkiye'de ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmek için çaba gösteriyorum. Filantropinin doğru anlatılabilmesi için danışmanlık almak son derece önemli"diye konuştu.
    
     -Filantropi Danışmanlığı-

    
     Yapı Kredi Private Banking, Filantropi Danışmanlığı hizmeti kapsamında müşterilerinin hedefleri, değerleri ve beklentileri paralelinde, profesyonel anlamda bağış planı geliştirmelerine yardımcı olacak.
     Müşteriler bağış yapmak istedikleri vakıf, kuruluş ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olurken profesyonel danışmanlık hizmeti de alacak.
     Ayrıca yapmış oldukları bağışların nerelere harcandığını takip edebilecek olan müşteriler, bu bağışların nasıl değerlendirildiğini görebilecek.


Bu haberi 467 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir