ETİ Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Özen: -"Tek başına sadece Avrupa Merkez…

  • Yazı boyutu
ETİ Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Özen:
  -"Tek başına sadece Avrupa Merkez…

ETİ Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Özen: -"Tek başına sadece Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 0,25 puan faiz indirimi esaslı bir şey ifade etmiyor"

ETİ Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirim kararının uzun vadede Avro bölgesine çok büyük bir katkı sağlamayacağını belirterek, "Tek başına sadece Avrupa Merkez Bankası'nın 0,25 puan faiz indirimi esaslı bir şey ifade etmiyor" dedi.
     ECB'nin aldığı kararları ve ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarını AA muhabirine değerlendiren Özen, faizin beklendiği gibi 0,25 puan düşürüldüğünü, bunun da piyasaya ekstra bir katkısı olmadığını söyledi.
     Özen, "0,50 puan indirilmiş olsa belki etki yaratabilirdi ama zaten yaklaşık 10-15 gündür faiz indirimi fiyatlandırılıyordu yurtiçi piyasalarda. Bu kapsamda faiz kararının ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı da çok olumlu açıklamalarda bulunmayınca, otomatikman borsalarda 'beklentiler satın alınır, gerçekleşmeler satılır' prensibi gerçekleşti. Yurtdışı borsalar yüzde 1 yükselişten yüzde 1 düşüşe döndü" diye konuştu.
    
     -"Draghi'nin açıklaması birazcık iyimser bence"-
    
     Bu kararın, uzun vadede Avro bölgesine çok büyük bir katkı sağlamayacağını dile getiren Özen, şunları kaydetti:
     "Tek başına sadece ECB'nin 0,25 puan faiz indirimi esaslı bir şey ifade etmiyor. Arkasından hükümetlerin, yani Avrupa Birliği üye ülkelerin reel ekonomiyi canlandırıcı bir takım girişimlerde bulunması lazım. ECB mevduat faizlerini de 0,25'ten sıfıra indirdi. 'Artık fonlamayla aldığınız parayı tekrar bana getirmeyin' mesajı verdi.
     Ama sonuçta bankaların da yapabileceği çok bir şey yok. Dün de IFO yine Avrupa Birliği'nden üç farklı bölgedeki büyüme rakamlarını aşağı doğru revize etti. Öyle olunca sonuçta ekonomiler bir darboğaz içinde. Krizin aşılabilmesi için bir taraftan yüksek borç stoğunun düşürülmesi, bir taraftan işsizliğin düşürülmesi, bir taraftan da ekonomik canlılığın sağlanması lazım.
     Bu da kısa vadede olabilecek bir şey değil. Bu nedenle bugünkü faiz kararı esasında çok fazla bir şey ifade etmiyor. Son çeyrekte belki ılımlı bir büyüme kaydedilebilir ama, ben Draghi'nin iyimser olduğunu düşünüyorum. Birincisi 29 Haziran'daki liderler zirvesinden çıkan sonuçlar her ne kadar olumlu algılanmış olsa da, şu an piyasalarda orta ve uzun vadede bir toparlanma sağlayıcı gelişme olarak görmüyoruz biz bu kararları. Bu sebeple de Draghi'nin açıklaması birazcık iyimser bence."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir