Eti Maden ile TSE arasında işbirliği protokolü -Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Yılmaz: -"Bor…

  • Yazı boyutu
Eti Maden ile TSE arasında işbirliği protokolü
  -Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Yılmaz:
  -"Bor…

Eti Maden ile TSE arasında işbirliği protokolü -Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Yılmaz: -"Bor pazarının yüzde 50'sine hakim olduk kalitemizi artırırsak bu oran yüzde 75'lere kadar çıkacak" -TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"2023 vizyonuna ulaşabilmesi için Türkiye'nin kurum ve kuruluşlarının dünyada rekabet edebilir kurum ve kuruluşlara dönüşmesi gerekiyor"

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Türk Standardları Enstitüsü (TSE) arasında, üretilen bor kimyasallarına ilişkin "yükleme öncesi gözetim" protokolü imzalandı.
     Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ndeki protokol imza törenine Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve her iki kurumdan yetkililer katıldı.
     İmza töreninin açılışında konuşan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Yılmaz, 2012 yılında brüt karlarının 440 milyon dolar olduğunu ve bunda iyi işletmecilik şartlarının payının bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Bir adım daha öteye gitmek adına kendimizi kalite konusunda TSE'ye teslim etmeye karar verdik. Sattığımız 2,5 milyon ton bor kimyasalının her bir kilogramın hem fiziksel hem de kimyasal kalite kontrolünü yapma görevini bir başka kuruma vermiş oluyoruz. TSE bizim ürünümüzü hem fiziksel hem de kimyasal olarak test ederek kalite belgesi verecek. Çünkü biz ürünümüzün yüzde 97'sini yurt dışına satıyoruz. Bor pazarının yüzde 50'sine hakim olduk kalitemizi artırırsak bu oran yüzde 75'lere kadar çıkacak. Bunun önündeki engel kalite açısından yüzde 1'lik gözden kaçırdığımız kısım. TSE bu konuda bize yardımcı olacak."
     Orhan Yılmaz, bor ticaretinde ABD'nin önemli pazarlarından birisi olduğunu ifade ederek, ABD'deki satışları arttırmak için bu ülkede tesis kurmayı planladıklarını söyledi.
    
     -TSE'den kurumlara işbirliği çağrısı-
    
     TSE Başkanı Hulusi Şentürk de TSE'nin Türkiye'nin ticaret yaptığı her ülkeye temsilcilikler açmayı hedeflediğini belirterek, son bir yıl içinde yurt dışında açtıkları 28 ofis sayısını yıl 70'e çıkartmak istediklerini söyledi.
     "2023 vizyonuna ulaşabilmesi için Türkiye'nin kurum ve kuruluşlarının dünyada rekabet edebilir kurum ve kuruluşlara dönüşmesi gerekiyor" diyen Şentürk, bunun ETİ Maden kadar TSE için de geçerli olduğunu dile getirdi.
     TSE'nin belgelendirme, gözetim ve test alanında üzerine düşen görevi yerin getirmemesi halinde bunun ülke ekonomisine faturasının çok ağır olacağını ifade eden Şentürk, "Dünyada adına 'uygunluk değerlendirme' dediğimiz belgelendirme, gözetim, test ve pazarın büyüklüğü 200 milyar dolar. Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yerinin yüzde 1,2 olduğunu hesaplarsak, ülkemizde 2 milyar doların üzerinde bir pazar olduğu alamına gelir. Biz bu pazarın sadece 100 milyon dolarını alabiliyoruz."
     "Uygunluk değerlendirme" alanında yurt dışına ödenen paraların önüne kurumlar arası işbirlikleriyle geçeceklerini belirten Şentürk, Eti Maden İşletmeleri'nin duyarlılığının diğer kurumlara da örnek olması gerektiğini söyledi.
     Konuşmaların ardından, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile TSE arasında, üretilen bor kimyasallarına ilişkin "yükleme öncesi gözetim" protokolü imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 268 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir