Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi -TMMOB Makina Mühendisleri Odası…

  • Yazı boyutu
Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi
  -TMMOB Makina Mühendisleri Odası…

Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi -TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çakar: -"Bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa bunun nedeni, önlem alınmamasıdır"

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili, "Bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa bunun nedeni, önlem alınmamasıdır ve bu durumdan işveren ile devlet sorumludur" dedi.
     Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de iş kazalarının her yıl artan bir şekilde can almaya devam ettiğini öne sürdü. 2008 yılında iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 865 iken, ölümler, 2009 yılında 1.171'e, 2010 yılında 1.444'e, 2011 yılında 1.573'e ulaştığını belirten Çakar, 2012 yılında bu sayının daha fazla olacağını iddia etti. Son olarak Samsun'daki bir bakır işletmesinde meydana gelen iş kazasında 5 işçinin hayatını kaybettiğini, 14 işçinin de yaralandığını hatırlatan Çakar, şunları kaydetti:
     "Bir yılda 1.573 kişi, bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa bunun nedeni, önlem alınmamasıdır ve bu durumdan işveren ile devlet sorumludur. Zira işyerlerinde önlemlerin alınması ile gerekli araçların işverenlerce sağlanması ve devletin etkin denetim yapması durumunda iş kazaları meydana gelmez. Önlemler alınmıyor, iş kazaları can almaya devam ediyorsa, devlet yasa yapma-denetleme görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmiyor demektir."
     Çakar, kaza olmadan işyerlerinin denetlenmediğini, kazadan sonra da müfettişler devrede olmadığını öne sürdü.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir