Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi -TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası…

  • Yazı boyutu
Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi 
  -TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası…

Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi -TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu: -"Sorun yapısallığa, mevzuata, denetim zafiyetine değil de bireysel hatalara ve takdiriilahiye havale edildiği sürece üzülerek ifade etmeliyiz ki iş kazalarının ardı arkası kesilmeyecek"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu, Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesiyle ilgili, sorunun yapısallığa, mevzuata, denetim zafiyetine değil de bireysel hatalara ve takdiriilahiye havale edildiği sürece iş kazalarının ardı arkasının kesilmeyeceğini iddia etti.
     İMO Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, kazada yakınları ölen ailelere baş sağlığı ve sabır dilendi.
     Kamuoyuna yansıyan ilk bilgilere göre kazanın; denetim zafiyetine, kuralsızlığa, ihmale ve taşeronlaşmaya işaret ettiği ileri sürülen açıklamada, "Samsun kazasına ilişkin ayrıntılı bilgiler, kapağın düşme nedenleri ile ilgili teknik raporlar elbette önümüzdeki günlerde kamuoyuna yansıyacaktır. Ancak sorun, kazanın neden olduğundan ziyade, bir daha olmamasının sağlanmasıdır" değerlendirmesinde bulunuldu.
     Türkiye'de daha önce de birçok iş kazasının yaşandığı ve birçok iş yerinin sağlıklı ve güvenli iş ortamından yoksun olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Sorun yapısallığa, mevzuata, denetim zafiyetine değil de bireysel hatalara ve takdiriilahiye havale edildiği sürece üzülerek ifade etmeliyiz ki iş kazalarının ardı arkası kesilmeyecek, yaşanan her facia, kaybettiğimiz her can, canımızı acıtmaya devam edecektir. Kazaların son olmasına dönük talep ise temenni olmaktan öteye geçemeyecektir."
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir