Eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine ilişkin işlemler -Gümrük idarelerince izin verilmesi…

  • Yazı boyutu
Eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine ilişkin işlemler
  -Gümrük idarelerince izin verilmesi…

Eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine ilişkin işlemler -Gümrük idarelerince izin verilmesi halinde, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahiplerince eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine ilişkin işlemleri, gümrüklü sahaya gelmeden doğrudan gümrük idarelerinin belirlediği ya da uygun gördüğü yerde veya kendi tesislerinde basitleştirilmiş usul çerçevesinde kayıt yoluyla yapılabilecek

Gümrük idarelerince izin verilmesi halinde, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahiplerince eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine ilişkin işlemleri, gümrüklü sahaya gelmeden doğrudan gümrük idarelerinin belirlediği ya da uygun gördüğü yerde veya kendi tesislerinde basitleştirilmiş usul çerçevesinde kayıt yoluyla yapılabilecek.
     Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, yönetmeliğe, eşyanın rejime geçişine ilişkin gümrük işlemlerinin gümrük idaresi yerine yükümlünün kendi tesislerinde yerinde gümrükleme yoluyla gerçekleştirilmesi ve gümrük idaresince uygun bulunması halinde, beyanın beyanname verilmesi yerine ticari kayıtlara giriş yoluyla yapılmasını içeren "eşyanın kayıt yoluyla rejime geçişi" ve Kanuna uygun olarak, ilgili mevzuat uyarınca aranan koşulları sağlayan yükümlülere gümrük mevzuatının öngördüğü basitleştirilmiş uygulamalar ile Türkiye Gümrük Bölgesine eşya giriş ve çıkışı sırasında yapılan emniyet ve güvenlik kontrollerine ilişkin kolaylaştırmalardan yararlanmak üzere verilen belgeyi içeren "yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası" tanımları eklendi.
     Yönetmeliğe göre, gümrük idarelerince izin verilmesi halinde, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahiplerince eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine ilişkin işlemleri, gümrüklü sahaya gelmeden doğrudan gümrük idarelerinin belirlediği ya da uygun gördüğü yerde veya kendi tesislerinde basitleştirilmiş usul çerçevesinde kayıt yoluyla yapılabilecek.
     Bu usul; daha önceden bir ekonomik etkili gümrük rejimine tabi tutulmuş eşyaya, Kanuna uygun olarak gümrüğe sunulduktan sonra transit rejimi çerçevesinde gümrük idarelerinin belirlediği ya da uygun gördüğü yere sevk edilen eşyaya ve ilgili madde uyarınca gümrüğe sunulmaksızın bir gümrük rejimine tabi tutulabilecek bir eşya bulunması halinde bu eşyaya uygulanabilecek.
     Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip kişilere gümrük idarelerince eşyanın antrepo rejimine girişinin kayıt yoluyla yapılmasına izin verilebilecek.
     Bu usul, eşyanın kullanıcının sorumlu olduğu B ve gümrük idarelerince işletilen gelen F tipi antrepolara alınmasında uygulanmayacak.
     Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahipleri adına tescilli beyannamelere ilişkin kontroller tescil sırası gözetilmeksizin öncelikli olarak yapılacak. Yönetmeliğin, ihracat rejiminin beyan yoluyla yapılmasını içeren 157'nci maddesi, izinli göndericiyi içeren 272'nci maddesi, yükümlülüklerini içeren 281'inci maddesi ve izinli gönderici ve izinli alıcı izni verilmesine ilişkin 285'inci maddesi yürürlükten kaldırıldı.
     Ayrıca, yönetmeliğin eşyanını ilgili rejimine ilişkin izin başvurusu formunu içeren 20 numaralı, izinli gönderici iznine ilişkin 49 numaralı ve izinli alıcı iznine ilişkin 50 numaralı ekleri yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 232 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir