Eskişehir-KKTC Ticari İlişkiler Çalışma Toplantısı -KKTC Maliye Bakanı Tatar: -"Türk…

  • Yazı boyutu
Eskişehir-KKTC Ticari İlişkiler Çalışma Toplantısı
  -KKTC Maliye Bakanı Tatar:
  -"Türk…

Eskişehir-KKTC Ticari İlişkiler Çalışma Toplantısı -KKTC Maliye Bakanı Tatar: -"Türk Hükümeti'nin KKTC'ye bakış açısı bizi son derece mutlu etmektedir. Çünkü ülkemizde turizm ve eğitimde önemli gelişmeler sağlandı"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Ersin Tatar, "Türk Hükümeti'nin KKTC'ye bakış açısı bizi son derece mutlu etmektedir. Çünkü ülkemizde turizm ve eğitimde önemli gelişmeler sağlandı" dedi.
     Tatar, Eskişehir Ticaret Odası'nda (ETO) düzenlenen "Eskişehir-KKTC Ticari İlişkiler Çalışma Toplantısı"nda, KKTC ile Türkiye'nin ekonomik entegrasyon sürecinin gittikçe güçlendiğini belirtti.
     KKTC'de ithalatın yüzde 75'ten fazlasının Türkiye'den yapıldığını belirten Tatar, Türkiye'nin başarısının, KKTC'nin başarısı olarak algılandığını söyledi.
     Tatar, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesini temenni ettiğini dile getirerek, "KKTC aynı zamanda bir 'eğitim adası' olarak ortaya çıkmıştır. Bizim de son yıllarda çok önemli başarılara imza atmış önemli üniversitelerimiz var. Üniversitelerimizin karşılıklı ilişkileri, alışverişleri ve birtakım işbirlikleriyle kendi insanlarımıza faydalar getireceğimizi ümit ediyorum" diye konuştu.
     Türkiye'nin gelişmesi ve dünyada önder ülkelerden biri olmasını, 2023 yılına yaklaşılırken sağlanacak büyük başarıları gururla izlediklerini anlatan Tatar, Türk milletinin geleceğinin çok parlak olduğuna inandığını vurguladı.
     Tatar, Türkiye ile KKTC arasında yürütülen "Barış Suyu Projesi"ni, "Asrın Projesi" diye niteleyerek, "Türk Hükümeti'ne teşekkür etmek istiyorum. Türk Hükümeti'nin KKTC'ye bakış açısı bizi son derece mutlu etmektedir. Çünkü ülkemizde turizm ve eğitimde önemli gelişmeler sağlandı" ifadelerini kullandı.
    
     -"Biz tek millet, iki ayrı devletiz"-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve ETO Başkanı Harun Karacan da KKTC halkının, yaşadığı tüm acılara rağmen varlık mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü anlattı.
     KKTC'nin bu mücadelesinde en büyük destekçisinin Türkiye olduğuna işaret eden Karacan, şunları kaydetti:
     "KKTC'nin kaderini kendi kaderimizden ayrı görmedik, göremeyiz. Biz tek millet, iki ayrı devletiz. Geçmişimiz, hayallerimiz, dilimiz birdir. Ancak tüm dünyanın kabul etmesi gereken gerçekler de vardır. Bu gerçek, bağımsız KKTC'dir. Bunu tüm dünyanın bilmesi ve ezberlemesi gerekmektedir.
     2009 yılında ETO'da göreve geldiğimizde ilk ziyaretimizi KKTC'ye gerçekleştirdik. Eskişehir, ihracat konusunda tüm Türkiye'de rol model illerimizden biridir. 2009'da Eskişehir'den KKTC'ye 2,2 milyon dolar olan ihracat, 2011'de 5,6 milyon dolara yükselmiştir. Bu yılın 5 ayındaki ihracatımız ise 2,3 milyon dolardır."
     Konuşmaların ardından, Tatar ve Karacan birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir