"Eskişehir'in Sesleri" Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni -TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:…

  • Yazı boyutu
"Eskişehir'in Sesleri" Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni
  -TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:…

"Eskişehir'in Sesleri" Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni -TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: -"Bankalara bu hakkı (Şirketlerin finansal geçmişlerini görebilme) vermişsiniz, bunlar para satıyor, biz mal satıyoruz, alın teri var bizde, emek, risk var. Biz niye vadeli mal sattığımız adamın özgeçmişini göremiyoruz- Bize de gösterin dedik. Bu yılın sonu itibariyle inşallah bunun yürürlüğe gireceği sözü bize verildi" -"Tren yolu üzerinden Avrupa'nın göbeğine kadar götürecek tarifeli yük tren seferlerini başlatacağız"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların, şirketlerin finansal geçmişlerini görebilme hakkının olduğunu belirterek, "Bunlar para satıyor, biz mal satıyoruz, alın teri var bizde, emek, risk var. Biz niye vadeli mal sattığımız adamın özgeçmişini göremiyoruz- Bize de gösterin dedik. Bu yılın sonu itibariyle inşallah bunun yürürlüğe gireceği sözü bize verildi" dedi.
     Eskişehir Ticaret Odası'nın düzenlediği "Eskişehir'in Sesleri 2010-2011 Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni" Hisarcıklıoğlu ve Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir'in katılımıyla gerçekleşti,
     Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun değişmesinde büyük katkıları olduğunu ifade ederek, TOBB olarak gemi batmadan önce kırmızı ışığı yaktıklarını söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, Türk Ticaret Kanunu'nda bir çok değişiklik yapıldığını hatırlatarak, "Türk Ticaret Kanunu değişmeseydi cebimizden 6 ay içerisinde 3 milyar lira para çıkacaktı. Bir sene için 6 milyar lira yükten kurtulduk" dedi.
     Bankalardan kredi alırken eşin kefil olması gerektiğini hatırlatan ve bu konunun da iş dünyasında sıkıntıya neden olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu konuda da çalışmalar yaptıklarını, bütçe çalışmalarından sonra ilgili bakanlarla görüşeceklerini belirtti.
     Hisarcıklıoğlu, geçen yıl ile bu yıl arasında çeklerin karşılıksız çıkma oranının yüzde 97 arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Hapis cezası kaldırılıyorsa, bizim de bir talebimiz var. Bankaya gittiğimde, kredi kullanmak istediğimde bankacı ismimi, soyadımı, şirketimin adını aldığı zaman benim her şeyimi görüyor. Protestolu olan senedim, karşılıksız çıkan çekim var mı- Borcumu ödüyor muyum, bütün özgeçmişimi görüyor. Ben vadeli mal satmak istediğim zaman ne yapıyorum- Adamın bindiği arabaya oturduğu eve bakarak karar veriyorum. Bankalara bu hakkı vermişsiniz, bunlar para satıyor, biz mal satıyoruz, alın teri var bizde, emek, risk var. Biz niye vadeli mal sattığımız adamın özgeçmişini göremiyoruz- Bize de gösterin dedik. Benden vadeli mal almak isteyen insanın özgeçmişini ben de göreyim ki riski ben üstleneyim. Bu bize hapis cezası kaldırılırken söz verilmişti. Geçen hafta toplantı yaptık, bu şikayetlerimizi tekrar ilettik. Bu yılın sonu itibariyle inşallah bunun yürürlüğe gireceği sözü bize verildi."
    
     -"Alacak sigortası yaygınlaştırılmalı"-
    
     Hisarcıklıoğlu, alacak sigortasının da Türkiye'de yayılması gerektiğini belirterek, bununla ilgili çalışmaları da başlattıklarını ifade etti.
     İç Anadolu'nun ihracatı geliştirmek üzere lojistiğini düzenlemek için Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu kurduklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, "Bu çerçevede tren yolu üzerinden Avrupa'nın göbeğine kadar götürecek tarifeli yük tren seferlerini başlatacağız" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de işvereninin en büyük problemlerinin istihdam üzerindeki vergi yükü, enerji ve perakende sektöründeki kuralsızlık olduğunu ifade ederek, "Perakende sektörünü düzenleyecek bir yasa getirtemedik, ama bunun için de çaba sarfediyoruz" ifadesini kullandı.
     Türkiye'de bir sistem bozukluğu olduğunu, bunu çözmek için yeni bir Anayasa gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Türkiye yeni sistemin inşasına o zaman başlayabilir" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye'deki müteşebbis ruhun ekonomiyi ilk 10 ekonomiler arasına sokacağına inandığını belirterek, "Bize bu yeter mi yetmez. İlk 5'e de razı olmam. Benim neslime yakışan birincilik" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Türkiye'de kadın girişimciliğin ön plana çıkması için çalıştıklarını, Türkiye'de bunun ilki ve öncüsü olduklarını ifade etti.
     Dünyada zengin ülekelerin tek bir formülü olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkelerde ne kadar girişimci varsa o kadar zengin olduklarını söyledi.
     Kız çocukların girişimci olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Kız çocuğuna gelince niye Peygamber Efendimizi örnek almıyorsunuz- Hatice annemiz ne iş yapardı, ticaret yapardı. Niye kız çocuğunu girişimci olarak yetiştirmiyorsunuz-" diye konuştu.
    
     -Eskişehir'e okul sözü-
    
     Hisearcıklıoğlu, Eskişehir'de bir okul yapma sözü vererek, "TOBB olarak Van'da yaptığımız ilköğretim okulu kundaklamayla yakıldı. Bunu yapanları ve çocuklarımızı cahil bırakma noktasında ülkeye ihanet edenlerin hepsini lanetliyorum" dedi.
     Eskişehir'in üçüncü üniversiteye ihtiyacı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bir katılımcının "Üniversiteyi TOBB'dan bekliyoruz" sözleri üzerine "Üniversite istiyorsan başım üstüne ama bir şartla, parmağınızı taşın altına koyacaksınız, şartım şu, arsa bina sizden eğitim bizden" diye konuştu.
     Törende konuşan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karaca da en güzel sesin üretmenin sesi olduğunu belirterek,"Sabahın alacakaranlığında açılan kepenk sesi bereketin, bolluğun, üretenlerin sesidir, geleceğe umutla bakmamızın teminatıdır. Türkiye ekonomisi güzel bir beste biz de notalarıyız" ifadesini kullandı.
    
     -Ödül alanlar-
    
     Kurumlar verğisi dalında 2011 yılında Altın Plaket ve takdir beratı verilen şirketler, Eti Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Sarar Giyim Tekstil Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, TÜSAŞ Motor Sanayi AŞ, Eti Pazarlama ve Sanayi AŞ, Eskişehir Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret AŞ oldu.
     Gelir vergisi dalında 2011 yılında altın plaket ve takdir beratı Gülay Kanatlı, Naci Özçetin, Ali İnci, Metin Soyiç ve Serdar Gül'e verildi.
     2011 yılında en yüksek düzeyde ihracat yapan üyeler de TUSAŞ Motor Sanayi AŞ, Magnesit AŞ ve Sarar Giyim Tekstil Ticaret AŞ oldu.
    
    
    

Bu haberi 438 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir