Erzurum'da "16. Finans Sempozyumu"

  • Yazı boyutu
Erzurum'da "16. Finans Sempozyumu"

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Koçak:"İpek Yolu Konsorsiyumu oluşturmamızdaki hedefimiz hem öğrenciler arasında hem öğretim üyeleri arasında hem de üniversite bazında ortak projeler yapmak ve yeni bir oluşumu meydana getirmektir"

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, "İpek Yolu Konsorsiyumu oluşturmamızdaki hedefimiz, hem öğrenciler arasında hem öğretim üyeleri arasında hem de üniversite bazında ortak projeler yapmak ve yeni bir oluşumu meydana getirmektir" dedi.
     Sempozyum onursal başkanı da olan Rektör Koçak, Kültür Merkezi'nde düzenlenen "16. Finans Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, sempozyumu organize eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin gerek bilim dünyasına gerek siyasete gerekse iş hayatına çok sayıda mezun veren köklü bir fakülte olduğunu söyledi.
     Türkiye'yi yöneten, yönlendiren iş adamlarına da bakıldığında önemli bir fakülte olduğunu vurgulayan Koçak, "Bu toplantılar bir haslet gidermenin yanında, bilime katkı açısından da önemli. Eski hocalarımız var, biliyorum. Tecrübeli hocalarımızın olması öğrencilerimize ve genç öğretim üyelerine ayrı bir şevk ve heyecan verecektir. Çünkü tecrübe büyük önem arz eder" diye konuştu.
     Atatürk Üniversitesi'nde çok sayıda bilim adamının yetiştiğini belirten Koçak, yoğun bir gündemle çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, Cumartesi başlayacak olan İpek Yolu Konsorsiyumu'na 26 ülkeden 100'ün üzerinde idarecinin katılacağını anımsattı. Üniversite olarak dünyanın bütün ülkelerindeki üniversitelerle işbirliği yaptıklarını anlatan Koçak, şunları kaydetti:
     "Özellikle Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkasya'ya yönelik çalışmalarımıza ağırlık verdik. Malezya'dan Fransa'ya, Yemen'den Moğolistan'a kadar uzanan hem deniz yolu hem kara yolu üzerindeki üniversitelerin katılımıyla İpek Yolu Konsorsiyumu'nu oluşturduk. Bu konsorsiyumla hedefimiz hem öğrenciler arasında hem öğretim üyeleri arasında hem de üniversite bazında ortak projeler yapmak ve yeni bir oluşumu meydana getirmektir."
     Finans Bilim Platformu Başkanı Prof. Dr. Metin Kamil Ercan da hayatın her alanında finans, ekonomi olduğunu belirterek, "Sempozyumlar, bilimsel boyutun ve akademik katkılarının yanında, kalıcı anılar da bırakmaktadır. Finans sempozyumunun bilim dünyasına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
     Üniversitelerde öğretim üyeliğinin özünde araştırma görevlisinin olduğunun altını çizen Ercan, şöyle devam etti:
     "Öğretim üyesi hiçbir zaman istemez. Hele hele maddi konularda talep eder konuma getirilmemesi gerekir. Bildiğiniz gibi hoca olmak için asistan olmak gerekiyor. Asistanlık yapmadan fikirler alınabilir fakat hoca olunamaz. Maalesef bu konuda üniversiteler çekim merkezi olmaktan çıkmıştır. Mevcut araştırma görevlileri maddi imkanları daha iyi olan işler bulduklarında, çok sevdikleri bu meslekten belki istemeyerek ayrılmaktadır. Diğer öğretim üyelerinin durumlarına hiç değinmek bile istemiyorum. Üniversitelerin hızla asistanlık sürecinden geçmemiş siyaset ve bürokrat ağırlıklı fikir sahibi elemanlarla dolmasından duyduğum rahatsızlığı, asistanlık müessesenin ortadan kalkıyor olmasından duyduğum sıkıntıyı paylaşmak istiyorum."
     Sempozyum düzenleme kurulu başkanı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu ise finans dünyasında meydana gelen değişim ve gelişmelerin, bilimsel platformlarda, akademisyen ve bilim adamları tarafında tartışılmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, organizasyonda 31 bildiri sunulacağını söyledi.
     Bu arada 16. Finans Sempozyumu 2 gün sürecek.
    
    
    


Bu haberi 441 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir