Ernst & Young: "İnşaat şirketleri yıllık gelirlerinin yüzde 5'ini usulsüzlük nedeniyle kaybediyor

  • Yazı boyutu
Ernst & Young: "İnşaat şirketleri yıllık gelirlerinin 
  yüzde 5'ini usulsüzlük nedeniyle kaybediyor

Ernst & Young: "İnşaat şirketleri yıllık gelirlerinin yüzde 5'ini usulsüzlük nedeniyle kaybediyor

Ernst & Young Türkiye tarafından Türkiye kökenli inşaat şirket çalışanlarıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre inşaat şirketleri yıllık gelirlerinin yüzde 5'ini usulsüzlük nedeniyle kaybediyor.
     Finans ve danışmanlık firması Ernst & Young'ın Türkiye Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı bölümü tarafından yapılan ve Türkiye merkezli inşaat firmalarının usulsüzlük konusuna yaklaşımını inceleyen araştırmaya göre, firma adına usulsüzlük yapmanın kabul edilebilir olduğu bir şirket kültüründe, iç işleyişte de usulsüzlükle daha sık karşılaşılıyor.
     Ernst & Young Türkiye Usulsüzlük ve İnceleme Bölümü Müdürü Oytun Önder, inşaat sektörü ile ilgili konular gündeme geldiğinde usulsüzlük iddialarının da hemen akla geldiğini belirterek, "Usulsüzlük konusunun kamuoyu tarafından doğal karşılanmasının gerekçeleri değerlendirildiğinde, bu algının geçmişten günümüze dek yaşanan tecrübe ve duyumların bir yansıması olduğu ortaya çıkıyor.
     İhale süreçlerinin çok fazla rekabetçi olması, seçim kriterlerinin net ve şeffaf olmaması, monopolistik hizmet yapısı, yüksek kar beklentilerini karşılamayan kar marjları, yüksek taahhüt riskleri ve taraflar arasındaki yakın ilişkiler gibi sektörün karakteristik özellikleri, usulsüzlük risklerini artırıyor ve negatif önyargıların artmasına neden oluyor" diye konuştu.
     Önder, ACFE'nin (Sertifikalı Usulsüzlük Denetimcileri Birliği) Türkiye'ye ilişkin verileri de içeren 2012 tarihli uluslararası araştırma raporunda, firmaların yıllık gelirlerinin yüzde 5'ini usulsüzlük nedeniyle kaybettiğini belirterek, "Bu genel kayıp oranı usulsüzlük konusunun firmalar için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor" diyor.
     Araştırmada, Türkiye kökenli inşaat firmalarının ortaklarına ve üst düzey yöneticilerine "inşaat sektöründe usulsüzlük konusu" ile ilgili 24 adet soru yöneltildi ve alınan 89 farklı yanıt aşağıda ifade edilen çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.
     Buna göre, araştırmaya katılanların yüzde 48'i, son üç yıl içerisinde bağlı oldukları firmada en az bir kez usulsüzlük vakası yaşadığını ifade etti.
     Yaşanan usulsüzlük vakaları incelendiğinde, çalışanların firmalara ödettiği şişirilmiş veya gerçeği yansıtmayan faturalar, çalışanların yetkilerini üçüncü taraflara fayda sağlamak amacıyla kullanmak için aldıkları komisyonlar, çalışanlar tarafından şirkete ödetilen gerçek dışı masraflar ve firmanın sahip olduğu ekipman ve envanterin amaç dışı kullanılması ve çalınması ön plana çıkıyor.
     Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 30'u, piyasada ekonomik sıkıntı olması durumunda para ve hediye verme yöntemiyle yeni işler kazanmanın, finansal tabloları manipüle etmenin kabul edilebilir olduğunu ifade ediyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir