Ernst&Young'dan "Yıkmazsan Yıkılırsın" raporu -Ernst&Young Global Tüketim Ürünleri Lideri Martin:…

  • Yazı boyutu
Ernst&Young'dan "Yıkmazsan Yıkılırsın" raporu
  -Ernst&Young Global Tüketim Ürünleri Lideri Martin:…

Ernst&Young'dan "Yıkmazsan Yıkılırsın" raporu -Ernst&Young Global Tüketim Ürünleri Lideri Martin: -"Tüketim şirketleri alışıldık düşünce tarzlarını sorgulamalı, işin hemen tüm alanlarını yönetirken yıkıcı bir yaklaşım benimsemeli" -"Yıkıcı aksiyona geçerek önlem almayan tüketim şirketlerinin kar marjları düşebilir"

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Ernst&Young tarafından yayımlanan "Yıkmazsan Yıkılırsın" başlıklı raporu değerlendiren Ernst&Young'ın Global Tüketim Ürünleri Lideri Howard Martin, Tüketim şirketlerinin alışıldık düşünce tarzlarını sorgulamaları, işin tüm alanlarını yönetirken 'yıkıcı' bir yaklaşım benimsemeleri ve her şeyden önemlisi uygulamanın kusursuz bir şekilde aksamadan yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Yıkıcı aksiyona geçerek önlem almayan tüketim şirketlerinin kar marjları düşebilir" dedi.
     Dünyanın önde gelen tüketim şirketlerinin CEO ve CFO'larının bulunduğu 285 üst düzey global yönetici ve sektörel yatırım analistinin görüşlerine yer verilen raporu değerlendiren Martin, işletmelerin yeni düzene ayak uydurabilmeleri için mevcut, kalıplaşmış düşünce tarzlarını, kurulu iş modellerini ve geçmişteki değer yaratma yöntemlerini terk etmeleri gerektiğini dile getirdi.
     Martin, "Tüketim ürünleri sektöründe çok hızlı bir değişim yaşandığı ve geçmişte denenmiş ve kabul görmüş değer yaratma yöntemlerinin artık amaca hizmet etmediği görüşündeyiz. 'Yeni düzen' adını verdiğimiz bu 'yıkıcı' ortam zengin fırsatlar sunmakta ancak ciddi riskler de barındırmaktadır" ifadesini kullandı.
     Geçmişte geçerli olan stratejilerin artık geçerli olmadığının altını çizen Martin, şöyle devam etti:
     "On yıllardır büyüyen pazarlar şimdi tehlike altındadır. Daima güven duyulan tüketiciler ve müşteriler tanınmayacak bir şekilde değişmektedir. Bu ortamda yönetimde başarının sağlanması için geçmişteki düşünce tarzı terk edilmeli ve 'yıkıcı' çözümler benimsenmelidir. Karmaşıklığın artması ve maliyetlerin yükselmesi nedeniyle tüketim şirketleri yeni üretim, pazarlama ve satış yöntemi arayışındadır. Dünyada hammadde talebinin artması girdi maliyetlerini yükseltmektedir. Bu koşullarda işletmeler amaca hizmet eden bir değer zinciri oluşturmalı ve yönetmelidir. Tedarik zinciri şoklara direnecek güçte, ani ve beklenmeyen değişikliklere uyum sağlayacak ve ürün adaptasyonunu mümkün kılacak esneklikte, ayrıca marjların korunmasını sağlayacak etkinlikte olmalıdır. Talep yönünden bakıldığında ise tüketiciler ile etkileşim şeklinin değişmesi gerektiği görülmektedir."
     Martin, mükemmel bir stratejinin geliştirilmesinin yeterli olmadığını, stratejinin aynı zamanda istikrarlı bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulayarak, uygulama başarısının sağlanmasında en önemli faktörün, yetenekli kişileri yetkilendirerek, "veri zengini" dünyada, doğru değerler çerçevesinde doğru kararlar alınması olduğunu söyledi.
     Birçok şirketin en çok ihtiyaç duydukları yerlerde nitelikli eleman sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Martin, şunları kaydetti:
     "Değer yaratabilmek ve inovasyonların önceliklerini belirleyebilmek için de yeteneklilerin nereden ve nasıl bulunacağı konusunda çok açık bir yaklaşım sergilenmelidir. Kurum içi eğitim ve geliştirme programları geleceğin kadrosunun oluşturulmasına yardımcı olabilir, ancak bunun yanı sıra düşünce zenginliğinin sağlanması için dışarıdan personel almaya da odaklanılmalıdır. Zorlu makroekonomik koşullar dikkate alındığında, yeni düzende başarılı olabilmek için birçok cephede birden harekete geçilmelidir. Tüketim şirketleri alışıldık düşünce tarzlarını sorgulamalı, işin hemen tüm alanlarını yönetirken yıkıcı bir yaklaşım benimsemeli, her şeyden önemlisi uygulama kusursuz bir şekilde ve aksamadan yürütülmelidir. Yıkıcı aksiyona geçerek, önlem almayan tüketim şirketlerinin kar marjları düşebilir."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir