Erken hasat kivilerin konsantrasyonları düşük çıktı -Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki halk…

  • Yazı boyutu
Erken hasat kivilerin konsantrasyonları düşük çıktı
  -Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki halk…

Erken hasat kivilerin konsantrasyonları düşük çıktı -Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki halk pazarında satılan erken hasat kivilerin konsantrasyonları "Refraktometre" cihazıyla ölçüldü -Ölçümlerde, kivilerin konsantrasyonlarının düşük olduğu belirlendi -İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Karaaslan: -"Üreticilerimize erken hasattan, meyve kalitesini ve depo süresini düşürmesi sebebiyle, kaçınmalarını tavsiye ediyoruz"

Bozkurt ilçesindeki halk pazarında satılan erken hasat kivilerin "Refraktometre" cihazıyla yapılan ölçümlerinde, konsantrasyonlarının düşük olduğu belirlendi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hülya Karaaslan, ilçede kurulan halk pazarında yaptığı denetimde, pazarda satılan kivilerin konsantrasyonlarını "Refraktometre" cihazıyla ölçtü.
     Karaaslan, denetimde konsantrasyonları düşük çıkan kivilerin üreticilerini uyardı.
    
     -"Kivi meyvesinin olgunluğu gözle anlaşılmaz"
    
     Karaaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kivi hasat zamanının yaklaştığını belirterek, bu nedenle piyasada fiyatların oluştuğunu, üreticilerin de kivi toplama hazırlıklarına başladığını söyledi.
     Ancak, bazı üreticiler tarafından kivilerin halk pazarına getirildiğini ifade eden Karaaslan, şöyle konuştu:
     "Üreticilerimize erken hasattan, meyve kalitesini ve depo süresini düşürmesi sebebiyle, kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Kivi meyvesinin olgunluğu gözle anlaşılmaz. Çünkü, olgulaşma esnasında meyvenin rengi, şekli değişmez. Kivi, tahmini olarak çiçek açmasının üzerinden 170 gün geçince toplanmaya başlanmalıdır. Bu yıl 10 Kasım gibi bir tarih ortaya çıkmaktadır. Ancak doğru toplama yani hasat zamanı, 'Refraktometre" ile ölçülerek belirlenmelidir."
    
     -"Kuru madde oranı yüzde 6'yı geçmeli"-
    
     Kivi meyvesinin suyundaki çözünebilir kuru madde oranı yüzde 6'yı geçince hasada başlanması gerektiğini aktaran Karaaslan, denetimlerde pazarda satılan ürünlerde bu değerin yüzde 5 olduğunun tespit edildiğinin altını çizerek, bunun da ürünlerin henüz hasat olgunluğuna ulaşmadığını gösterdiğini belirtti.
     Karaaslan, kivi üreticilerinin bahçelerindeki bir meyveyi müdürlüklerine getirmeleri durumunda, ürünlerin konsantrasyonlarının test edilebileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 284 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir