Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi açılışı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:…

  • Yazı boyutu
Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi açılışı
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:…

Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi açılışı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Türkiye'de 7 sene önce yazılımın bir ürün olduğu bile kabul edilmiyordu. Gümrüklerde 'Sen kimi kandırmaya çalışıyorsun' deniyordu" -"Bugün biz, yazılımdan 500 milyon dolar ihracat geliri sağladık. Yeter mi- Yetmez"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de 7 sene önce yazılımın bir ürün olarak kabul edilmediğini belirterek, "Bugün biz, yazılımdan 500 milyon dolar ihracat geliri sağladık. Yeter mi yetmez" dedi.
     Yıldırım, Ericsson'un Avea işbirliği ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) yerleşkesi içindeki İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (İZTEKGEB) kurulan "Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi"nin açılış törenine katıldı.
     Törende konuşan Yıldırım, 2011 Genel Seçimleri öncesi "35 İzmir, 35 proje" vaadiyle yola çıktıklarını, aradan geçen 1,5 yılda projelerin bu şekilde hızlı gerçekleşeceğini kendisinin dahi görmediğini, kentte 15 projenin başladığını, 15'inin ise hazırlık çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
     İzmir'in çok büyük bir potansiyeli olduğunu gördüklerini ifade eden Yıldırım, "İzmir, bilişimin merkezi olacak' dedik. Bu sözümü gerçekleştirmek için çalışmalara hemen başladık. İzmir'de yarın 9'uncu çağrı merkezini açacağız" diye konuştu.
     Türkiye'nin genç nüfusuyla bilişim sektörü için çok önemli bir potansiyel oluşturduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
     "Ar-Ge ya da yazılım ülkemiz için yeni bir şey. 7 sene önce yazılımın bir ürün olduğu bile kabul edilmiyordu. Gümrüklerde 'Sen kimi kandırmaya çalışıyorsun-' deniyordu. Bugün biz, yazılımdan 500 milyon dolar ihracat geliri sağladık. Yeter mi- Yetmez. Bu kadar potansiyeli yüksek bir ülkede tabii ki bu rakam çok mütevazı. Ne yapacağız- Üniversitelerin sayısı arttı. Üniversite olmayan il yok. Türkiye genelinde toplam 170'in üzerinde üniversite var. Buralarda yetişen gençlerin ülkeye daha fazla katma değer sağlarlar ve onlara ne kadar fazla iş imkanı sunarız, bunun için kafa yoruyoruz."
    
     -"İzmir'de bilişim sektöründe istihdam 3 bini geçti"-
    
     Bakan Yıldırım, İzmir'de doğrudan bilişimle ilgili sağladıkları istihdamın 3 bini geçtiğini, bu rakamı 4'e katlayacak potansiyelin İzmir'de bulunduğunu bildirdi.
     Ericsson firmasının 127 yıllık bir geçmişi bulunduğuna dikkati çeken Binali Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Ericsson firmasının, İzmir'de kurulup hisse senedi çıkardığını biliyor muydunuz- Bu firmanın İzmir'e karşı sorumluluğu var. Bu kadar mütevazı dükkanlarla bu olmaz. Bunu geliştireceğiz. Burada 35 bin dönüm arazi var. İzmir'in en güzel yeri. Kaynak olmadığı için yap-işlet-devret modeliyle bazı yatırımları yapmak gerekiyor. Bugüne kadar yap-işlet-devret modeliyle yaptığımız projelerin tutarı 40 milyar dolar. Temel altyapı projelerini böyle yaptık. Bütçeden para bekleseydik üçüncü köprüye, İstanbul-İzmir Otoyolu'na, Çukurova Havalimanı'na başlayamazdık. Bütün büyük havalimanlarını da biz böyle yaptık. Onun için beklemiyoruz. Verilenle yetinmiyoruz, kendi kaynağımızı üreterek, çalışmaları gecikmeden milletin hizmetine sunmak için çalışıyoruz."
     "Ericsson -Avea Yazılım Test Merkezi"nin bir süre önce kurulduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
     "Bu test merkezi, katma değeri yüksek işler yapıyor. İşin daha başında ama önü açık, geleceği parlak bir iş kolu. Niye- Alın teri yerine akıl teri. Bilişim sektörü, ülkeleri zıplatan bir sektördür. Kore bugüne böyle gelmiştir. 2003'teki Türkiye'nin bilişimini anlatsam, ortaçağ gibi gelir. Türkiye'nin mobil iletişimde hizmet kalitesi en iyi ve en iyi gelişen ülke Türkiye. İletişim maliyetinin en ucuz olduğu ülke de Türkiye. Türk Telekom tek tabanca olsaydı, bunların hiçbiri olmazdı. Milletin üzerinden mevzuatı kaldırıp ayaklarındaki prangayı kaldırdık. Sonuç ortada. 299 dakika konuşmayla Türkiye Avrupa'da birinci. 299 dakikayı 20 liraya konuşturduk. Eskiden bir konuşmayla bu para gidiyordu. Enflasyon düşüyorsa kendiliğinden düşmüyor. Ulaşım, iletişim olarak, bugüne kadar enflasyona yük olmadık, paçasından aşağı çeken bir görevimiz oldu. Çünkü rekabet ortamını sağladık. Tekeli ortadan kaldırdık. İnsanların ufkunu genişlettik."
     İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden'in, konuşması sırasında yurt talebinde bulunduğu Yıldırım, "Çeşmealtı'ndaki Demiryolları Kampını İYTE öğrencilerine veriyoruz. Şimdi oradakilerin ihtiyaçları yok. Demiryolları orada 50 yıl kamp yaptı. Onlar artık gece gündüz çalışıyorlar. Onların zamanı yok" diye konuştu.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) olarak, bilginin teknolojiye dönüşmesi için her türlü desteği verdiklerini, bu kapsamda üniversiteler ile İZKA'nın yeni bir destek protokolü imzaladığını bildirdi.
     Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Ziya Erdem de Ericsson'un, Yazılım Test Merkezi ile bilişim teknolojileri alanında yönetilen servislerin testi konusundaki uluslararası bilgi birikimini ve tecrübesini Türkiye'ye taşımanın yanı sıra Ortadoğu bölgesinde bu yönde oluşacak ihtiyaçlara da cevap vereceğini anlattı.
     Merkezin çok sayıda yeni mezun öğrenciye iş olanağı sunacağını vurgulayan Erdem, şunları belirtti:
     "Merkezi açarak, yazılım geliştirme, yaşam döngüsü gelişimi, kalite süreçlerinin uçtan uca yönetimi ve bilişim sistemleri operasyonları konusundaki becerilerimizin Türkiye'de geliştirilmesinde de önemli bir adım atmış olacağız. Bu merkezi bizim için özel kılan diğer bir husus ise Türkiye'den sağladığımız hizmetlerle bölgedeki diğer müşterilere de ulaşarak teknoloji alanında bölgesel liderlik vizyonumuza katkıda bulunacak olmasıdır."
     Erdem, 30 mühendisin istihdam edildiği merkezde 2013 sonu itibariyle 100 kişilik istihdama ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
     Avea CEO'su Erkan Akdemir ise Avea olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Ericsson gibi dünya devinin Türkiye'de yatırım yapmasına vesile olmaktan mutluluk duyduklarını, merkezin, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu tersine beyin göçü için sağlam bir zemin oluşturacağını kaydetti.
     Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de yazılım test merkezlerinde nitelikli insanların çalıştığını belirterek, "Bilişim sektöründe bu tür merkezlerin hedefi ilk etapta bölgesel sonra da küresel olmalı. Türkiye olarak, bu konuda yetişmiş elemana, bilgi birikimine, teşvik ve desteğe sahibiz. Türkiye'deki bilişim sektörünün bugünkü durumunu 10 yıl önce biri bana söyleseydi, güler geçerdim. Çok hızlı bir gelişme gösteriyoruz" dedi.
     Ericsson-Avea Yazılım Test Merkezi'nde 2015 yılı sonuna kadar 20 milyon dolarlık yazılım ihracatı hedefleniyor.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir