Ereğli'ye deniz konteyneri yatırımı -Belediye Başkanı Posbıyık: -"Dünyaca ünlü bir Alman deniz…

  • Yazı boyutu
Ereğli'ye deniz konteyneri yatırımı
  -Belediye Başkanı Posbıyık:
  -"Dünyaca ünlü bir Alman deniz…

Ereğli'ye deniz konteyneri yatırımı -Belediye Başkanı Posbıyık: -"Dünyaca ünlü bir Alman deniz konteyneri üretici firmasının Ereğli'ye yatırım yapması yönünde prensip anlaşmasına vardık"

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, "Dünyaca ünlü bir Alman deniz konteyneri üretici firmasının Ereğli'ye yatırım yapması yönünde prensip anlaşmasına vardık" dedi.
     Belediye Başkanı Posbıyık, Belediye Meclisi şubat ayı toplantısı öncesinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki uluslararası firmanın Ereğli'ye yatırım yapmak için harekete geçtiğini söyledi.
     Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala görüşme yaptıklarını, kendisine Ereğli'yle ilgili dosya verdiğini ve bölgeye yatırımcı davet edilmesini istediklerini ifade eden Posbıyık, şöyle konuştu:
     "Efkan Ala, Başbakanlık Yatırım Ajansının Genel Müdürünü çağırdı. Dosyayı ona sundu ve yatırımların Ereğli'ye yönlendirilmesi konusunda talimat verdi. Kendisi de bunun takipçisi oldu. Ağır ağır dönüşler başladı. Bununla birlikte Sabancı ve Koç Holding'e mektuplar gönderdik. Diğer taraftan da ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tar'a dosyamızı sunduk. Ar-Ge çalışmaları yapıyorlar. Bazı müşterilerinin Ereğli'de yatırım yapmaları için faaliyet içerisindeler."
     Ereğli'ye yatırım yapılması konusunda uluslararası firmalarla görüştüklerine dikkati çeken Posbıyık, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Dünyaca ünlü bir Alman deniz konteyneri üretici firmasının Ereğli'ye yatırım yapması yönünde prensip anlaşmasına vardık. Firma ERDEMİR'le görüştü. Hem sacın buradan verilmesi, hem de ERDEMİR'in limanlarından yararlandırılması konusunda anlaşmaya vardılar sanıyorum. Alman firması gelecek ve ilçede yer göstereceğiz. Hangi yerleri uygun görürlerse orada konuşlanacaklar. Birinci etapta 300 kişi çalıştıracaklar. İkinci etapta işler genişledikten sonra çalışan sayısı 700 kişiye çıkacak. Bu iş fiili olarak gerçekleşme noktasına geldi. Yine ikinci bir uluslararası firma ile görüşme yapıyoruz. Bu firma çok büyük ve önemli bir yatırımcı. Ereğli'yi görmeleri lazım ve bu yatırımı burada yapmaları gerekiyor. İlçeye gelecekler. 8 Şubat'ta bize telefon edecekler ve hangi tarihte ilçede olacaklarını söyleyecekler. Bize telefonlarla verilen bilgilere göre çok net bir bilgiye sahip değiliz. Ama söyledikleri doğru ise bu Ereğli'nin kurtuluşu olacak. Çok sayıda işçi istihdamını sağlayacak. Büyük bir yatırım olacak. Bu tamamen ilçenin kurtuluş meselesi olacak. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 267 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir