EPDK Ulusal Markerın tanımını değiştirdi

  • Yazı boyutu
EPDK Ulusal Markerın tanımını değiştirdi

EPDK Ulusal Markerın tanımını değiştirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, ulusal markerın tanımında değişiklik yaptı.
     Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Kurul kararı, ulusal markerın, akaryakıta ve benzin türlerine harmanlanacak etanole eklenmek üzere ilgili lisans sahibi tüzel kişilere teslimi ve ulusal markerın ilgili lisans sahibi tüzel kişilerce talebini düzenlemek için çıkartıldı.
     Buna göre, benzin türlerine harmanlanacak etanole, ürünün özelliğini bozmayacak şekilde ticari faaliyete konu edilmeden önce eklenecek kimyasal ürünlerde ulusal marker tanımına dahil edildi.
     Bu değişiklikle ulusal markerın yeni tanımı şu şekilde yapıldı:
     "Akaryakıta, rafineri çıkışında, gümrük girişinde, sanayide yan ürün olarak veya diğer şekillerde üretilen veya tasfiye edilmiş kaçak petrolden teknik düzenlemelere uygun olan akaryakıta veya benzin türlerine harmanlanacak etanole ticari faaliyete konu edilmeden önce eklenecek ve akaryakıtın özelliklerini bozmayacak niteliği haiz kimyasal ürün"
     Karar kapsamında, ilgili lisans sahibi tüzel kişiler, rafineri çıkışında, gümrük girişinde, sanayide yan ürün olarak veya diğer şekillerde üretilen veya tasfiye edilmiş kaçak petrolden teknik düzenlemelere uygun olan akaryakıta veya benzin türlerine harmanlanacak etanole ticari faaliyete konu edilmeden önce Kurum'un belirleyeceği şart ve özellikte marker ekleyecek.
     Gazyağı ve naftaya eklenmek üzere teslim alınan ulusal marker, gazyağı ve nafta için, benzin türlerine harmanlanacak etanole eklenmek üzere teslim alınan ulusal marker etanol için kullanacak. Alınan ulusal markerler birbirlerine karıştırılmayacak.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir