EPDK Kararları -Kurul, doğalgazda konut tüketici hariç olmak üzere, tüm tüketicilerin serbest…

  • Yazı boyutu
EPDK Kararları
  -Kurul, doğalgazda konut tüketici hariç olmak üzere, 
  tüm tüketicilerin serbest…

EPDK Kararları -Kurul, doğalgazda konut tüketici hariç olmak üzere, tüm tüketicilerin serbest tüketici statüsünde olmasına karar verdi -Lisanssız elektrik üretimi yapan perakende satış şirketlerinden yıllık işletim ücreti alınmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), doğalgazda konut tüketicileri (evsel tüketiciler) hariç olmak üzere, tüm tüketicilerin serbest tüketici statüsünde olmasına karar verdi.
     EPDK'nın enerji piyasasında 2013 yılına ilişkin bazı kararları Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre Kurul, 2013 yılında konut tüketicileri için serbest tüketici olma sınırını 300 bin metreküp olarak belirledi. Konut tüketicileri hariç olmak üzere, tüm tüketicilerin serbest tüketici statüsünde olmamasını karara bağladı. Kurul, tüketim miktarına bakılmaksızın, elektrik ve ısı enerjisi üreten kojenerasyon tesisi sahibi kişiler ve kullanıcı birliklerinin de serbest tüketici statüsünde olmasına karar verdi.
    
     -Güvence bedelleri-
    
     Kurul, elektrikte güvence bedellerinin TÜİK tarafından yayımlanan 2012 yılı Eylül ayı 12 aylık TÜFE değişim oranı dikkate alınarak artırılmasına karar verdi. Bu çerçevede, 2013 yılında güvence bedeli sanayi ve ticarethanelerde kilovat (kW) başına 44,4 lira, mesken, şehit aileleri ve muharip gaziler için 15,7 lira, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için 21 lira olarak belirlendi.
     Kurul, 2013 yılı için görevli perakende satış şirketlerinin Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik (LÜY) kapsamında fiilen üretim yapan kişiler için yürüttükleri iş ve işlemler karşılığında tahsil edebileceği yıllık işletim ücretinin sıfır olarak belirlenmesine karar verdi.
     EPDK, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında, 2013 yılı için dağıtım lisansı sahibi kişilerce tahsil edilebilecek başvuru ücreti bedelini 273 lira olarak belirledi.
     Kurul, perakende satış lisansına sahip dağıtım şirketlerinin sahibi olduğu veya iştirak ilişkisinde bulunduğu üretim şirketi veya şirketlerinden elektrik enerjisi satın alışlarında Ülke Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatı olarak, ilgili her saat için gün öncesi fiyatının esas alınmasına karar verdi.
     5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun kapsamında, gelecek yıl geçerli olmak üzere, Türkiye Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatını da kilovatsaat (kWh) başına 15,44 kuruş olarak tespit edildi.
    
     -Sayaç sökme-takma bedelleri-
    
     EPDK, sayaç sökme takma bedellerinin TÜİK tarafından yayımlanan 2012 yılı Eylül ayı 12 aylık TÜFE değişim oranı dikkate alınarak artırılmasına karar verdi. Buna göre, direkt bağlı tek fazlı aktif veya üç fazlı aktif ve/veya reaktif sayaçlar için sayaç sökme-takma bedeli 21,5 lira, akım trafolu ve/veya gerilim trafolu aktif ve/veya reaktif sayaçlarda sayaç sökme-takma bedeli 31 lira olarak belirlendi.
     Kesme-bağlama bedelleri de Alçak Gerilim (AG) için 17,7 lira, Orta Gerilim (OG) için 89,9 olarak tespit edildi.
    
     -Sabit bağlantı bedelleri-
    
     1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sabit bağlantı bedelleri AG olan yerlerde 0-15 kW'de 59,6 lira, 15-100 kW'de 136,3 lira, 100 kW ve üzerinde 173,2, OG olan yerlerde 0-400 Kilovolt Amper (kVA) 564,3 lira, 400 kVA ve üzerinde 701,3 lira olarak belirlendi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir