EPDK Başkanı Köktaş: "Son 5 yılda her yıl iki Atatürk Barajı kadar elektrik kurulu gücü devreye…

  • Yazı boyutu
EPDK Başkanı Köktaş:
  "Son 5 yılda her yıl iki Atatürk Barajı kadar 
  elektrik kurulu gücü devreye…

EPDK Başkanı Köktaş: "Son 5 yılda her yıl iki Atatürk Barajı kadar elektrik kurulu gücü devreye girdi. Bugün itibariyle 58 bin MW'lere ulaşmış durumdayız" -"OECD dışı ülkelerin enerji talebinin OECD ülkelerinkinden fazla olduğunu görüyoruz. Yani dünyanın üretim merkezi değişiyor"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Türkiye'de son 5 yılda her yıl, iki Atatürk Barajı kadar elektrik kurulu gücünün devreye girdiğini belirterek, bugün itibariyle ülkenin kurulu gücünün 58 bin MW'lere ulaştığını bildirdi.
     Uluslararası Yöneticiler Derneğine (YÖNETDER) konuk olan EPDK Başkanı Köktaş, burada "Enerji Piyasasının Bugünü Yarını" başlıklı sunum yaptı.
     Sunumunda, enerjinin mode yaşamın vazgeçilmezlerinden birisi olduğunu belirten Köktaş, diplomasinin de bir numaralı enstrümanı haline geldiğini söyledi.
     Yeni enerji kaynaklarına yoğunlaşılmasına rağmen kömür, petrol ve doğalgazın yakın gelecekte de temel enerji kaynakları olmaya devam edeceğini ifade eden Köktaş, şunları kaydetti:
     "1990'larda OECD ülkelerinin enerji talebi OECD dışı ülkelere göre oldukça fazlaydı. 2000'li yıllara gelindiğinde OECD dışı ülkelerin enerji talebinin OECD ülkelerinkinden fazla olduğunu görüyoruz. Yani dünyanın üretim merkezi değişiyor. Ekonomik güç Batı Avrupa'dan Doğu'ya doğru kayıyor."
     EPDK Başkanı Köktaş, petrol ve doğalgaz rezervlerinin her geçen gün azaldığı söylemlerine katılmadığını dile girerek, ispatlanmış doğalgaz rezervlerinin dünyanın 100 yıllık ihtiyacını karşılayacağını kaya gazının da buna dahil edilmesiyle sürenin 200 yıla çıkabileceğini belirtti.
     Dünyada ve Türkiye'de enerji talebinin her geçen gün arttığına dikkati çeken Hasan Köktaş, dünya genelinde her yıl ortalama 1 trilyon dolarlık enerji üretilmesi halinde talebin karşılanabileceğini vurguladı.
     Türkiye'ye 2008 ila 2012 yılları arasında gelen yabancı sermayenin yarısının enerji alanına yatırım yaptığını ifade eden Köktaş, bankaların sağladığı kredinin de yüzde 60'ının enerji yarımlarına verildiğine işaret etti.
     Türkiye'nin son 40 yıllık dönemde enerji tüketiminin yıllık ortalama yüzde 8 arttığını bildiren EPDK Başkanı Köktaş,"Son 5 yılda her yıl iki Atatürk Barajı kadar elektrik kurulu gücümüz devreye girdi. Bugün itibariyle 58 bin MW'lere ulaşmış durumdayız" diye konuştu.
     Köktaş, elektrik piyasasında olduğu gibi doğalgaz piyasasında da konutların serbest tüketici niteliği kazanması için çalıştıklarını, bu sayede istenilen doğalgaz dağıtım şirketinden gaz alınabileceğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir