EPDK Başkanı Köktaş: -"Batı hattından gelecek 6 milyar metreküpün (doğalgaz) sözleşmeleri…

  • Yazı boyutu
EPDK Başkanı Köktaş:
  -"Batı hattından gelecek 6 milyar metreküpün
(doğalgaz) sözleşmeleri…

EPDK Başkanı Köktaş: -"Batı hattından gelecek 6 milyar metreküpün (doğalgaz) sözleşmeleri kurumumuza ulaşmıştır. Pazartesi günü lisansa bağlayacağız"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, "Batı hattından gelecek 6 milyar metreküpün (doğalgaz) sözleşmeleri kurumumuza ulaşmıştır. Pazartesi günü lisansa bağlayacağız" dedi.
     Köktaş, Kayseri OSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nde düzenlenen 6. OSB Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, doğalgazla ilgili sıkıntı yaşanmaması noktasında hassasiyet gösterdiklerini söyledi.
     Köktaş, "Batı hattından gelecek 6 milyar metreküpün (doğalgaz) sözleşmeleri dün öğleden sonra kurumumuza ulaşmıştır. Pazartesi günü ekstra bir kurul yapıp, o kurulun gündeminde bunları karara bağlayıp, lisansa bağlayacağız. Bu da şu anlama geliyor, piyasaya 6 milyar metreküplük daha bir sözleşme yapabilme olanağı, potansiyeli ortaya çıkmış olacak. Doğalgazla ilgili ne OSB'lerin büyükleri ne de küçükleri açısından sorun yaşanmayacak" diye konuştu.
     OSB'lerin doğalgaz dağıtımı yapma talebinde bulunmaları konusuna da değerlendiren Köktaş, şunları kaydetti:
     "Organize sanayi bölgelerimizin, elektrikte olduğu gibi doğalgazda da dağıtıcı olması fikri bir mevzi kazanma çalışmasıdır, bir hak arayışı değildir. Türkiye'de uyguladığımız bir doğalgaz dağıtım modeli var. O modelin içerisinde bunu bir dağıtım lisansına dönüştürme fırsatı verilmesi halinde, ihaleyle alınan bu bölgelerde satışı, taşıma bedellerini, birçok şeyi değiştireceğinden dolayı ciddi sıkıntı yaratma potansiyeline haizdir ama bu bizim, sayılabilecekse kronik sayılabilir, belki tek kalıcı sorunumuzdur."
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir