Engelsiz havaalanlarının sayısı artıyor -Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara…

  • Yazı boyutu
Engelsiz havaalanlarının sayısı artıyor
  -Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara…

Engelsiz havaalanlarının sayısı artıyor -Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara havaalanlarında gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla yürütülen "Engelsiz Havaalanı Projesi" kapsamında sertifika almaya hak kazanan işletmelerin sayısı 13'e yükseldi

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara havaalanlarında gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürütülen "Engelsiz Havaalanı Projesi" kapsamında sertifika almaya hak kazanan işletmelerin sayısı 13'e yükseldi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, projede belirtilen gereklilikleri yerine getiren DHMİ Genel Müdürlüğü'ne Dalaman Havalimanı için, TGS Yer Hizmetleri şirketine de Adana Havalimanı için Engelsiz Havaalanı Kuruluşu sertifikası verildi.
     Erzincan, Kocaeli Cengiz Topel ve Çanakkale havalimanlarından sonra Dalaman Havalimanı'nda da "Engelsiz Havaalanı Kuruluşu Sertifikası" almaya hak kazanan DHMİ Genel Müdürlüğü, engelsiz havaalanı sayısını 4'e yükseltti. DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları tamamlanarak SHGM'ye başvuruda bulunulan diğer havaalanları ile ilgili inceleme ve değerlendirme çalışmaları da sürdürülüyor.
     Havaalanı ve terminal işletmecilerinin yanı sıra havayolu şirketleri ve yer hizmeti kuruluşlarının da dahil olduğu projenin yer hizmetleri alanında başvuruda bulunan olan TGS Yer Hizmetleri AŞ ise, Sabiha Gökçen ve Adnan Menderes havalimanlarının ardından sertifika almaya hak kazandığı Adana Havalimanı ile birlikte 3 havalimanında yer hizmetleri alanında engelsiz hizmet sunuyor.
     TGS Yer Hizmetleri AŞ'nin başta Esenboğa Havaalanı olmak üzere Atatürk ve Antalya havalimanlarında da "Engelsiz Havaalanı Kuruluşu" unvanına sahip olabilmek amacıyla SHGM'ye yapmış olduğu başvuruların değerlendirme süreci de devam ediyor.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir