"Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi" -Koç Holding "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesi…

  • Yazı boyutu
"Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi"
     -Koç Holding "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesi…

"Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi" -Koç Holding "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesi kapsamında "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi" yayınladı

Koç Holding "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesi kapsamında "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi" yayınladı.
     Yapılan açıklamaya göre, rehberde görme engelli, işitme engelli, fiziksel engelli, konuşma engelli, algılama ve öğrenme güçlüğü ile farklı özel hassasiyeti olan bireylere yaklaşım konusunda önemli bilgiler yer alıyor.
     Koç Holding, "Ülkem İçin Projesi"nin 2012-2013 yılı uygulaması olarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde başlattığı "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi" kapsamında "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi" hazırladı.
     81 ilde bulunan Koç Topluluğu şirketleri ve tüm çalışanları ile bayilere gönderilen Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi, Opet istasyonlarında da ücretsiz olarak dağıtılacak.
    
     -"Engellilik konusunda sorumlu vatandaşlık bilincini hayata geçirmeyi hedefliyoruz"-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, hazırlanan rehberin iş dünyası, kamuoyu ve tüm paydaşlar açısından çok kapsamlı bir çalışma olduğunu belirterek, "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi ile engellilik hakkında bilinmeyen ve tartışılmayan konulara dikkati çekerek, bu alanda sorumlu vatandaşlık bilincini harekete geçirmeyi hedefledik" değerlendirmesinde bulundu.
     Kalkınma Bakanlığı ve TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de 8,5 milyon engelli vatandaşın yaşadığına dikkati çeken Oya Ünlü Kızıl, şunları kaydetti:
     "Oysa günlük yaşantımızda çok fazla engelliyle karşılaşmıyoruz. Karşılaştığımızda ise onlara nasıl davranacağımızı bilmiyoruz. Bu alandaki önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi'ni Koç Topluluğu çalışanlarımızla ve 81 ildeki bayilerimize ulaştırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi' kapsamında gönüllü elçilerimiz aracılığıyla 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri' vermeye devam ediyoruz. Projenin sonucunda farkındalık adına önemli gelişmeler kaydedeceğimize inancımız tam."
     Engelliler için genel kategorilerin dışında kalan, fark edilmesi güç birçok sosyal dezavantaj durumunun söz konusu olduğuna dikkatin çekildiği rehberde, "Bu kişilerin ihtiyaçları ile ilgili en iyi bilgi kaynağı kendileridir. Eğer herhangi bir engeli olan bir birey ile iletişime alışık değilseniz ve herhangi bir çekinceniz veya endişeniz varsa sağduyunuzu dinleyin, kibar, düşünceli ve sabırlı olun" ifadeleri kullanıldı.
     Engelliliğe Doğru Yaklaşım Rehberi'nde görme engelli, işitme engelli, fiziksel engelli, konuşma engelli, algılama ve öğrenme güçlüğü ile farklı özel hassasiyeti olan bireylere yaklaşım konusunda bilgilere yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir