Engellilerin toplu ulaşım araçlarına erişmeleri kolaylaşacak -Ulaştırma alanında engellilerin…

  • Yazı boyutu
Engellilerin toplu ulaşım araçlarına erişmeleri kolaylaşacak
  -Ulaştırma alanında engellilerin…

Engellilerin toplu ulaşım araçlarına erişmeleri kolaylaşacak -Ulaştırma alanında engellilerin karşılaştıkları sorunların tespiti ve bu engellerin giderilmesi için yapılabilecek çalışmaların belirlenmesiyle paydaşlar arasında koordinasyonun sağlanması konularının tartışılacağı uzman düzeyinde 2 çalıştay düzenleniyor -Ulaştırma alanında engellilerin karşılaştıkları sorunlar ve engeller tespit edilecek. Tespit edilen engellerin giderilmesi için yapılan ve yapılabilecek çalışmalar belirlenecek

Ulaştırma alanında engellilerin karşılaştıkları sorunların tespiti ve bu sorunların giderilmesi için yapılan ve yapılabilecek çalışmaların belirlenmesiyle paydaşlar arasında koordinasyonun sağlanması konularının tartışılacağı uzman düzeyinde 2 çalıştay düzenleniyor.
     Hareket Kısıtlılığı Olanların Taşımacılık Hizmetlerine Erişimi Konusunda Paydaş Analizi ve İstişaresi Yapılmasına Yönelik AB Teknik Yardım Projesi kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Başbakanlık Merkezi Finans ve İhale Birimi ile proje çalışması yürütülüyor.
     9 Kasım 2012 tarihinde çalışmaları başlatılmış olan ve uzman düzeyinde gerçekleştirilen çalıştayın, ilki dün yapılırken, ikincisi ise bugün yapılıyor. 25-26 Şubat tarihlerinde uzman düzeyinde iki çalıştay düzenlendi. 6 Mart'ta ise kamu özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin "karar vericiler seviyesinde" katılımı ön görülen "Danışma Toplantısı" yapılacak.
     Yapılan çalıştaylar neticesinde yaşlılar, engelliler ve hareket kısıtlığı olan diğer kişilerin taşımacılık hizmetlerine erişilebilirliği konusunda Türkiye'de bulunan tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının yer aldığı Envanter ve Paydaş Analizi çalışması yapılıyor. Kurulması önerilen daimi platformun organizasyon, yetki ve sorumlulukları belirlenecek. Daimi platformun işlevleri ve kapasitesinin geliştirilmesine ilişkin bir şartname hazırlanacak.
    
     -Engeller Tespit Ediliyor-
    
     Şehiriçi ulaşım ve ulaşım modlarında yaşlılar, engelliler ve hareket kısıtlılığı olan diğer kişilerin taşımacılık hizmetlerine erişilebilirliği konusunda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen çalıştayda Türkiye'deki mevcut durum ortaya konulacak.
     Ulaştırma alanında engellilerin karşılaştıkları sorunlar tespit edilecek. Tespit edilen sorunların giderilmesi için yapılan ve yapılabilecek çalışmalar belirlenecek. Bu doğrultuda gerekli çalışmalar yapılarak, engellilerin önlerindeki engeller kaldırılmaya çalışılacak.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir